Mezi vysokoškoláky byli za důchodce, tak si založili sbor. Cantus amici slaví 40 let

Tenoristé jsou vzácné zboží. U nás tenor musí zpívat taky děvčata. Kluků je málo, říká spoluzakladatel sboru
Původně to byl Pardubický komorní sbor, až později se zrodil dnešní název. Jeho zakladateli v roce 1982 byli bývalí členové Vysokoškolského uměleckého souboru.
„Stali jsme se tam v podstatě důchodci, ale chtěli jsme zpívat dál. Rozhodli jsme se, že založíme nový sbor. První vystoupení jsme měli v dubnu 1982 na Okresní konferenci zájmové umělecké činnosti v Pardubicích. Když se podívám na podpisy 30 ustavujících členů Pardubického komorního sboru, tak zjistím, že jsme dodnes ve sboru jenom 3. Někteří z nás už zpívají přes 60 let,“ vypočítává spoluzakladatel Jiří Zimák.
Opřít o osobnosti
Nejdřív bylo potřeba vybudovat repertoár, vypěstovat hlasové kvality sboru. „Přemluvili jsme dirigenta Symfonického orchestru v Hradci Králové Vojtěcha Javoru, který dokázal během deseti let udělat obrovský kus práce. Sbor doslova vycepoval do kvality, která byla známá i v zahraničí. Později ho převzala Jana Chmelařová a následně bývalý dirigent orchestru Východočeského divadla Miloslav Drahoš. Zpívali jsme třeba v Rakousku, Polsku, Německu anebo Holandsku.“
Převahu ve smíšeném sboru mají podle Zimáka klasicky ženy. „Tenoristé jsou vzácné zboží. U nás tenor musí zpívat taky děvčata. Kluků je málo. I těch osmdesátiletých. Mladší generace přichází pomalu. Zřejmě má dnes jiné zájmy. Pro mě znamená úterý večer už 65 let zkoušku sboru. Věnuju se tomuto koníčku.“
Aktuální 40. výročí oslaví Cantus amici na koncertu duchovní hudby. V sobotu 14. května od 17 hodin zazní v kostele svatého Bartoloměje Mozartova, Dvořákova a další díla.
Související
-
Housle vyměnil ve 14 letech za violoncello, dnes je učitelem i členem pardubické filharmonie
Jako malý se učil hrát na housle. Jak ale sám říká, stejně jako řadu ostatních dětí ho tento nástroj příliš netěšil. Ve čtrnácti letech si proto prosadil violoncello.
-
Jak cvičí dirigent? Hudba mi jede v hlavě, směje se Josef Kurfiřt
Je odkojený libereckou operou a původně hrál na lesní roh. Jako pěvec může zpívat prakticky veškerý repertoár. Dirigent Josef Kurfiřt.
-
Smíšený sbor je spíš záležitost ženská. Chlapů pomálu
Nejdřív v něm zpívala, teď ho diriguje. Talentovaná hudebnice doslova podědila sbor. Její děda Vlastislav Novák hudbou žil. Lucie Gregorovič Fárová drží rodinnou tradici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.