Na autobus čekají v pokojíčku. Slatiňany mají unikátní autobusovou zastávku

19. duben 2023 09:15

Začalo to jako aprílový žert, ale už to zůstalo součástí města. Ve Slatiňanech můžete najít opravdu netypickou autobusovou zastávku. Růžovo-zelenkavá barevná kombinace, šálky na čaj, na stěnách obrazy - to všechno má vytvořit dojem, že nesedíte pár metrů od rušné silnice, ale u někoho na návštěvě.

„Je to super. Ten hnus, co tam byl, teď ožil, má krásný barvy, je to prosvětlený, lidi se neštítí tam vstoupit,“ nadšeně obdivuje zastávku jedna z cestujících, která prochází kolem.

Slatiňany střed, to je zastávka u hlavní silnice, ve které si cestující připadají spíše jako u někoho na návštěvě. V místnosti je jídelní stůl s velikonoční dekorací, knihovna i hodiny, které ukazují přesný čas.

„Zastávka je v samém centru města a byla poměrně neútulná, taková ušpiněná a lidem se tady nedobře čekalo. A jelikož jsme chystali aprílovou sobotu a tato zastávka se měla stát jednou ze zastávek našeho aprílového vláčku, tak jsme chtěli, aby byla útulnější a aby lidi zaujala,“ popisuje vznik nápadu starosta Slatiňan Jan Brůžek (Sedma).

Jahoda, pistácie a apríl

„Slatiňany jsou vyhlášené zmrzlinou, takže jsme se rozhodli pro jahodovo-pistáciovou barvu a natřeli jsme zastávku,“ dodal starosta. K vybavení zastávky použili nábytek, který věnovali dobrovolníci, některé kousky jsou z re-use centra v Chrudimi.

Podoba zastávky se zrodila jako aprílový žert, ale přetrvává už několik týdnů. „Jsem moc rád, že to drží, že nám ji nikdo zatím nezlikvidoval. Máme tady hodiny i teploměr. Zatím to vypadá, že lidé mají radost a často tady vysedávají, půjčují si tady knížky,“ pochvaluje si starosta.

Proměna zastávky stála jen několik tisíc korun. Většinu práce odvedli dobrovolníci a zaměstnanci města.

Dříve autobusová zastávka většinu cestujících k odpočinku nelákala. Ale výjimky se našly.

Spustit audio

Související