Do Slatiňan nejen na zámek a ke koním, ale i do bývalých pískovcových lomů
Slatiňany jsou sice malé město, ale díky kladrubským vraníkům a udržovanému zámku také v rámci Pardubického kraje jedno z nejznámějších.
Poprvé se o Slatiňanech psalo v kronikách v roce 1294, kdy na skalnatém ostrohu nad řekou Chrudimkou stála pouze dřevěná gotická tvrz. Dnes mají více než 4000 obyvatel a jsou významným turistickým bodem Pardubického kraje.
Zámek: pořád je co dělat
Při návštěvě Slatiňan nemůžete minout místní zámek a jeho zahrady. Historie této národní kulturní památky je dlouhá přes 600 let. „Nejprve to byla tvrz, a pak v různých stylech přestavovaný zámek. Každá generace, která tady žila, tady udělala nějaké úpravy,“ říká slatiňanský kastelán Jaroslav Bušta. Zároveň dodává, že zámek je dnes po rekonstrukci v poměrně dobrém stavu. „Ale vezměte si, že je to takové 101+1, opravdu velký dům, a na něm je pořád co dělat.“
K zámku patří také udržované zahrady. Před časem ale i zámecký park poničil silný vítr, desítky stromů se polámaly, na několik dní byl park dokonce nepřístupný.
Zámecké zahrady obklopují rozsáhlé pastviny slatiňanského hřebčína, kde jsou celoročně k vidění starokladrubští vraníci. Za zámeckým parkem směrem na Nasavrky pak najdete třešňový sad a Vrchlického návrší. „Na tomto místě opravdu trávil svůj čas Jaroslav Vrchlický, který zde i hledal inspiraci pro své dílo,“ říká Renata Maryšková ze slatiňanského infocentra.
Mořské pískovce ve Škrovádu
Slatiňany nejsou významné jen z kulturního hlediska, ale také z geologického. V místní části Škrovád jsou bývalé pískovcové lomy. „Ty pískovce jsou zajímavé tím, že jsou mořského původu a jsou staré zhruba 90 milionů let,“ vysvětluje geolog Jan Doucek. Používaly na stavbách nejen ve Slatiňanech, ale v širším okolí na celém Chrudimsku. Dnes do Škrovádu můžete na klidnou a ničím nerušenou procházku. Bývalé lomy jsou také oblíbené mezi horolezci.
Kromě zmíněných lokalit zvou Slatiňany na Kočičí hrádek, který kdysi nechala pro své děti postavit kněžna Vilemína, a za návštěvu stojí i Švýcárna, kde najdete venkovní interaktivní hernu z jezdeckou tematikou a uvnitř muzeum.
Související
-
Jak pomoct slatiňanskému zámku po bouři? Kupte si vstupenku
Nárazy větru, krupobití, potoky vody. Následky silné bouřky z minulého týdne jsou vidět na zámku ve Slatiňanech doteď. Řádění živlů trvalo jen pár minut.
-
Zmenšit, přestavět, vylepšit. Slatiňany chystají kompletní rekonstrukci plovárny
Koupaliště se nezměnilo několik desetiletí a v konkurenci s ostatními ztrácí dech. Velká proměna slatiňanské plovárny zatím existuje jen na papíře, ale brzy by měla začít.
-
Zámecký areál ve Slatiňanech se proměnil. Čím vás okouzlí jeho zahrada a expozice?
Slatiňanský zámek prošel největší rekonstrukcí za posledních 120 let. Na návštěvníky čeká spousta novinek, a to jak ve venkovním areálu, tak i v zámecké expozici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka