Do Slatiňan nejen na zámek a ke koním, ale i do bývalých pískovcových lomů

31. červenec 2022

Slatiňany jsou sice malé město, ale díky kladrubským vraníkům a udržovanému zámku také v rámci Pardubického kraje jedno z nejznámějších.

Poprvé se o Slatiňanech psalo v kronikách v roce 1294, kdy na skalnatém ostrohu nad řekou Chrudimkou stála pouze dřevěná gotická tvrz. Dnes mají více než 4000 obyvatel a jsou významným turistickým bodem Pardubického kraje.

Zámek: pořád je co dělat

Při návštěvě Slatiňan nemůžete minout místní zámek a jeho zahrady. Historie této národní kulturní památky je dlouhá přes 600 let. „Nejprve to byla tvrz, a pak v různých stylech přestavovaný zámek. Každá generace, která tady žila, tady udělala nějaké úpravy,“ říká slatiňanský kastelán Jaroslav Bušta. Zároveň dodává, že zámek je dnes po rekonstrukci v poměrně dobrém stavu. „Ale vezměte si, že je to takové 101+1, opravdu velký dům, a na něm je pořád co dělat.“

Cesta ke slatiňanskému zámku

K zámku patří také udržované zahrady. Před časem ale i zámecký park poničil silný vítr, desítky stromů se polámaly, na několik dní byl park dokonce nepřístupný.

Zámecké zahrady obklopují rozsáhlé pastviny slatiňanského hřebčína, kde jsou celoročně k vidění starokladrubští vraníci. Za zámeckým parkem směrem na Nasavrky pak najdete třešňový sad a Vrchlického návrší. „Na tomto místě opravdu trávil svůj čas Jaroslav Vrchlický, který zde i hledal inspiraci pro své dílo,“ říká Renata Maryšková ze slatiňanského infocentra.

Mořské pískovce ve Škrovádu

Slatiňany nejsou významné jen z kulturního hlediska, ale také z geologického. V místní části Škrovád jsou bývalé pískovcové lomy. „Ty pískovce jsou zajímavé tím, že jsou mořského původu a jsou staré zhruba 90 milionů let,“ vysvětluje geolog Jan Doucek. Používaly na stavbách nejen ve Slatiňanech, ale v širším okolí na celém Chrudimsku. Dnes do Škrovádu můžete na klidnou a ničím nerušenou procházku. Bývalé lomy jsou také oblíbené mezi horolezci.

Škrovád je jediné skalní lezení v Pardubickém kraji

Kromě zmíněných lokalit zvou Slatiňany na Kočičí hrádek, který kdysi nechala pro své děti postavit kněžna Vilemína, a za návštěvu stojí i Švýcárna, kde najdete venkovní interaktivní hernu z jezdeckou tematikou a uvnitř muzeum.

Spustit audio

Související