Na bojišti i na kosmické lodi. Laparoskopickou operaci zvládne robot i na dálku
K prvnímu pokusu o vyšetření dutiny břišní došlo v roce 1901. Tehdy zákrok provedl Georg Kelling na psovi. Princip napuštění vzduchu a poté vyšetření dutiny břišní za zrakové kontroly zůstal stejný, jen se postupně zdokonaloval.
Tenkrát byla metoda pojmenována coelioskopie. Dnes ji známe jako laparoskopii. „Pokud se mohu pochlubit, tak v současné době pracujeme s nejnovějším 3D laparoskopem. Je to podobné jako v kině, kde se díváte přes brýle a máte trojrozměrný obraz,“ vysvětluje primář chirurgického oddělení pardubické nemocnice Lukáš Sákra.
Dnes lékaři umí laparoskopicky operovat nejen přes břišní dutinu, ale třeba i hrudník. Princip je jednoduchý. Dutinu nafouknou zdravotně nezávadným plynem, aby vznikl co největší prostor. Většinou to bývá CO2. Poté se zavede kamera a pomocí obrazu se přes jemné ranky zasouvají nástroje. „Zajímavostí je, že do dutiny hrudní se plyn aplikovat nemusí. Po jejím otevření totiž plíce zkolabuje a smrskne se, takže prostor, který potřebujeme, se vytvoří automaticky.“
Jizvy minimální a rychlejší rekonvalescence
Kromě chirurgie, má laparoskopie největší uplatnění v gynekologii a urologii. Oproti klasickým operacím je mnohem šetrnější a doba pobytu v nemocnici i rekonvalescence je o dost kratší.
Taháním těžkých břemen si kýlu nepřivodíte, je to pověra

Kýla vzniká na místech, kde je zeslabena odolnost břišní stěny. Bývá vrozená, nebo vzniká u lidí se špatnými pojivovými tkáněmi. Může se objevit i v případě prudké změny tělesné hmotnosti.
Mezi lidmi je stále zažité, že může dojít k poranění například nitrobřišních orgánů. „Tuto možnost připouštíme, ale jde většinou o ojedinělé případy, riziko je tedy minimální.“ U dospělých se laparoskopické operace provádějí celkem běžně.
Operovat nelze v případě, kdy se v dutině břišní nacházejí srůsty, prostor je kvůli nim menší a přístup téměř nemožný. „U dětí rozhoduje tělesná hmotnost, nikoliv věk. Nejčastějším zákrokem u malých pacientů bývá odstranění červovitého přívěsku slepého střeva,“ vysvětluje lékař Lukáš Sákra.
První impuls k operaci robotem přišel od Američanů
Nejnovější metodou operačního systému je robotická chirurgie. Díky technickému řešení na velmi vysoké úrovni mohou lékaři operovat ze vzdáleného místa, bez kontaktu s tělem pacienta. Chirurg provádí operaci vsedě u ovládacího přístroje, kdy pomocí citlivých joysticků ovládá robotická ramena s nástroji, včetně jednoho kamerového ramena. Přístroj zobrazuje trojrozměrný zvětšený obraz operované oblasti. „Vznik této metody je poměrně zajímavý. V USA potřebovali vojáci přímo na bojišti odoperovat člověka, a protože na místo nemohl přijet lékař, přemýšleli, jak to vyřešit na dálku. Stejnou situaci řešili Američané při meziplanetárních letech na kosmických lodích.“
Související
-
Chcete mít zdravé klouby? Dopřejte tělu vitamín D, hořčík, vápník a železo
Nejen vitamín D, ale také hořčík, vápník a železo jsou důležité živiny, které tělu prospějí a oddálí artrózu, osteoporózu a další onemocnění, která přicházejí ve stáří.
-
Rhinoplastika zařídí nový nos na míru i kvalitní dýchání
Nos je dominantou obličeje. Nehezký tvar nebo jeho velikost může vyvolat posměch okolí. Plastičtí chirurgové mohou nosáčům dát jiný vzhled a vrátit sebevědomí.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.