Taháním těžkých břemen si kýlu nepřivodíte, je to pověra
Kýla vzniká na místech, kde je zeslabena odolnost břišní stěny. Bývá vrozená, nebo vzniká u lidí se špatnými pojivovými tkáněmi. Může se objevit i v případě prudké změny tělesné hmotnosti.
Ke kýle může vést i závažnější poranění břišní stěny, kterým je jizva po chirurgické operaci. Mýty o tom, že kýlu můžeme mít i v důsledku tahání, nebo nošení těžkých věcí primář chirurgické oddělení pardubické nemocnice Lukáš Sákra vyvrací. „Pokud už kýlu máte, tak při velké fyzické zátěži a zvedání těžkých břemen se vám může zvětšit, nikoli vzniknout. Lidé se také domnívají, že posilování břišních svalů je jakási prevence před touto nemocí. I toto je pověra, protože v případě kýly jde o místa oslabené břišní stěny, kde žádné svaly nejsou. Nejčastěji to bývají třísla, oblast pupku a zjizvené části po břišních operacích.“
Kýla může být i vrozená
Není tajemstvím, že kýla často postihuje už novorozence, kteří mají porodní hmotnost do 1000 g. Nejčastěji se jedná o kýlu pupeční nebo tříselnou. „Po nějakou dobu může zůstat stejná, nebo se postupem času začne zvětšovat. Vyžaduje to velkou pečlivost a pozornost rodičů, aby problémy včas odhalili. Stejně jako u dospělých, i u malých dětí se kýla musí odoperovat, sama nezmizí,“ vysvětluje lékař Lukáš Sákra.
Proč jsou muži náchylnější na tříselnou kýlu?
Místa pro vznik kýly se u mužů a žen liší. Je to kvůli odlišné anatomii. „U mužů v oblasti třísel prochází chámovod, kde je přirozený otvor. Pokud se tento otvor zvětší, vzniká prostor pro vznik kýly. U žen naopak dochází častěji ke kýle pupeční, v období těhotenství.“
Kdy se kýla vrací?
Kýla se nedá léčit, musí se jedině odoperovat. Čím dříve se odhalí, tím jsou následky mírnější. Může se kdykoliv vrátit a ta pravděpodobnost, že se tak stane, je vysoká. Roli zde hraje řada faktorů. Jednak profesionalita a odvedená práce chirurga, dále kvalita a vlastnosti pojivových tkání pacienta, nemluvě o obezitě. I správné dodržování léčebného režimu má velký vliv. Kýla většinou nebolí, vyvolává jakoby tahavé pocity. Pokud máte nesnesitelné bolesti, že už nemůžete ani chodit, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Související
-
Kýla sama nezmizí! Čím dřív zajdete za lékařem, tím pro vás lépe
Kýla je nezhoubné onemocnění, které samo o sobě pacienta neohrožuje. Ovšem může způsobit řadu zdravotních komplikací. Objevuje se u lidí všeho věku.
-
Vrásky, povislá víčka, velké břicho? Jak pomůže moderní medicína
Dali jste si novoroční předsevzetí, že zhubnete a budete o sebe lépe starat, abyste se dobře cítili i lépe vypadali? S tím vám může pomoci také estetická medicína. ...
-
Děti, které nesnídají ani nesvačí, mají větší sklon k obezitě
Hladové dítě rychleji ztrácí pozornost. Svačina by proto měla být povinnou školní výbavou každého dítěte. Dětští lékaři navíc upozorňují, že děti, které nesnídají, ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...