Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem

Unikátní pevnosti Kladsko a Josefov. Pokud je chcete „prošmejdit“, rezervujte si dostatek času

Každé prázdninové pondělí vás zveme na některé ze zajímavých míst podél hranic mezi východočeským regionem a Polskem. Přibližujeme pozoruhodnosti, ke kterým máme docela blízko a často o nich ani nevíme. A také vás chceme inspirovat v době, kdy cestování přece jen stále ovlivňuje situace kolem “koronavirových” omezení. Pokračujeme v Kladské pevnosti a také v pevnosti Josefov.

Nejvýše postavená městská pevnost

V sousedním Polsku se tímto označením pyšní právě Kladská pevnost. Barokní unikát vojenské architektury 369 metrů nad mořem poutá pozornost i z dalekého okolí.

A naopak, jak se vám v pokračování letního putování s mikrofonem pořadu “Na cestách” pokusím popsat, je z ochozu pevnosti vidět poměrně dost vzdálených míst. Dalekohled z cestovního kufříku mi pomohl odhalit například Hejšovinu i jiné dominanty. Ale i vlastní pevnost nabízí spoustu zajímavostí.

Dám dělovou ránu

Čtěte také

Pokud chcete “prošmejdit” skutečně celý pevnostní komplex v Kladsku, rezervujte si pro návštěvu dostatek času. Jednak budete stoupat od podzemních objektů až na ochozy a třeba i dělostřelecká postavení a čekají vás i různá schodiště.

V pořadu uslyšíte, že zadýchat se v pevnosti není těžké. Stačí, když připojím pár údajů o Kladské pevnosti - na téměř třech desítkách hektarů je 42 dělostřeleckých postavení, 4 kilometry příkopů, 7 kilometrů chodeb. Mimochodem, účast na výstřelu z repliky kanónu si můžete předem objednat a dělová “rána” bude tak vlastně vaše.

Komfort pro české turisty

I já jsem při natáčení pořadu “Na cestách” v Kladské pevnosti využíval možnosti orientovat se podle českého průvodce a malá knížečka je příjemnou pozorností pro naše turisty. Jak mi potvrdila jedna z průvodkyň pevností, je jich letos přece jen méně než před koronavirovou patálií.

Ale v Kladsku věří, že turistů z Čech zase bude přibývat. Pevnost za návštěvu rozhodně stojí. Jen tak někde nenajdete podobný příklad pevnostního inženýrství, který byl svého času jednou z největších pevností v pruském Slezsku.

Kladsko a Josefov

Čtěte také

Pevnosti bez hranic se jmenuje společný projekt, který má popularizovat pevnosti v Kladsku a u nás v Josefově. I když se oba komplexy odlišují nejen stářím, ale i pojetím - Kladská pevnost je areálem nad městem Kladsko, kdežto Josefov je pevnostním městem se vším všudy, mají dost společného. Hlavně zájemce o vojenskou historii, včetně rekonstrukcí soubojů uniformovaných nadšenců.

A tak je logické, že se Kladsko a Josefov snaží oslovovat turisty společně a obě pevnosti pořádají i společné akce. Ostatně, u mikrofonu pořadu “Na cestách” se vystřídali i dva “vojáci” z Josefova - průvodce pevností Josefov Karel Kulhavý (šanckaprál při akcích Klubu vojenské historie) a předseda klubu v Josefově Petr Dostál. Ten si pro rozhovor v pevnostních chodbách vzal i součásti dobové uniformy (viz. foto).

Kvůli ztrátě Kladské vznikla pevnost Josefov

Čtěte také

O Kladské pevnosti vám toho povím v pokračování letního speciálu hodně, i když se toho spousta do stopáže pořadu nevejde. Ale připomenu třeba, že pevnost chránila významnou spojnici ze Slezska do Čech do doby, než po iniciativách pruského krále Fridricha II. Velikého připadla Prusku velká část Slezska, včetně pevnosti.

Místo ochrany se tak Kladská pevnost stala nástupním prostorem pro vpády do Čech. Odpovědí na změnu hranice Habsburské říše se tak stala stavba pevnostního města Josefov nedaleko strategické náchodské Branky. I z tohoto pohledu je tak propojení návštěv obou pevností zajímavé.

Filmařů pevnostní ráj

A nakonec už jen zmínka o tom, že jak Kladskou pevnost, tak Josefov mají rádi filmaři. Historické objekty si zahrály například v polském seriálu Čtyři z tanku a pes nebo u nás ve filmu Musíme si pomáhat. Zbývající zajímavosti se už dozvíte v pořadu “Na cestách” v pondělí 19. července v obvyklém čase po 18:00 na stanicích Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka