Na třídě Míru v Pardubicích začala oprava poškozené dlažby, potrvá do léta

27. březen 2023 12:36

V Pardubicích dnes začala oprava povrchu části třídy Míru, hlavního městského bulváru. Dělníci budou pracovat v úseku od křižovatky se Sladkovského ulicí po světelnou křižovatku u Masarykova náměstí. Náklady dosáhnou asi sedmi milionů korun. Kvůli stavebním pracím bude provoz v ulici zhruba do začátku července omezený.

„Opravená bude západní část třídy Míru od lékárny ke křižovatce. Kvádry budou vyjmuty, ošetřeny, které budou bez vad, budou zpět uloženy do maltového lože do hloubky čtyři až pět centimetrů,“ řekl náměstek primátora Jan Hrabal (ANO). Pokud budou některé žulové kvádry poškozené, má město zásoby z nedávné opravy třídy Míru v části, kde navazuje na Sladkovského ulici, dodal Hrabal.

Město má s třídou Míru opakovaně problémy, nechalo ji rekonstruovat za evropské dotace v letech 2013 a 2014. Dlažba byla brzy špinavá od mastnoty a motorových kapalin, fleky nejdou vyčistit. K tomu se kvádry viklají a ulamují. Kvůli závádám se radnice soudí s firmou Syner. Soudní řízení dosud neskončilo.

Loni už magistrát opravoval Sladkovského ulici a část třídy Míru. Zničenou dlažbu, která se viklala, stavební firma nahradila cementobetonovým povrchem. Ten je výhodný pro vozovky s velkou zátěží. Cementobeton je proti asfaltu tužší, těžká vozidla v něm nevyjíždějí koleje. Povrch je méně hlučný, je světlý, což má další výhody.

Pěší zóna bez aut

Stavební práce na další části třídy Míru od lékárny po světelnou křižovatku omezí dopravu. Pro chodce se nic nemění, chodníky se opravovat nebudou. Během stavebních prací bude Pernerova ulice, která ústí na třídu Míru, obousměrná. Jsou na ní výhybny, u obchodu s lahůdkami bude patrně točna pro dopravu.

Městská hromadná doprava na třídu Míru zajíždět nebude. „Cestujících se omezení dotkne především na linkách číslo 2 a 13, kdy zastávky Třída Míru a Masarykovo náměstí budou zrušeny bez náhrady. Spoje linky číslo 27 obslouží zastávku náměstí Republiky jako náhradní za zastávku U Grandu a Masarykovo náměstí jako náhradní za zastávku Třída Míru. Odklon se dotkne i nočních linek číslo 98 a 99,“ řekl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

autoři: pta , ba | zdroje: Český rozhlas , ČTK
Spustit audio

Související