Nadšenci zachraňují srnčata před ostřím sekaček. Nejúčinnější je dron s termovizí

31. červenec 2024

Projekt Stop srnoseči si klade za cíl ochránit mláďata srn před trýznivou smrtí pod koly sekaček. Pod projektem, který se ale zdaleka netýká jen srnčat, jsou podepsáni Lucie a Tomáš Minaříkovi. A nejsou u nás jediní. Jako jedni z mála si ale dali za cíl podobné spolky propojit, zachraňovat organizovaně a smysluplně.

Ročně takto přijde o život asi šedesát tisíc mláďat, ale to jsou jen zaznamenaná úmrtí, čísla mohou být ve skutečnosti mnohem vyšší. „Motivuje nás to, že jde o mláďata, která umírají trýznivou smrtí i několik dní, nebo týdnů,“ říká Lucie.

„Je třeba si uvědomit, že mláďata jsou zmrzačena, nebo umírají lidskou činností. Srna jde do louky, naklást mláďata s vědomím, že tam jsou v bezpečí. Lidé tam pak přijedou, posekají louku a lidé jsou ti narušitelé. Nebezpečí vzniká naší činností, tak pojďme to být tedy my, kdo pomůže mláďatům,“ dodává Tomáš.

Tomáš Minařík prohledává louku dronem s termovizí. Pátrá po mláďatech, kterým by mohly uškodit zemědělské stroje

Hluk je nevyplaší

Přirozená selekce je podle obou v pořádku, slabé kusy pojdou, stejně jako ty, které neseženou v zimě potravu. „Lidé nám hodně psali, že zachraňujeme zvěř, která je přemnožena a dělá velké školy, ale to je jeden úhel pohledu. Ten druhý je, že je to stále živé zvíře a myslím si, že není důvod, aby umíralo trýznivou a pomalou smrtí někde na louce.“

Srnče, ani řada dalších mláďat před hlučící sekačkou neuteče, a to nejenom proto, že často ještě ani utíkat neumí. „Přikrčí se, je to přirozený instinkt toho mláděte,“ vysvětluje Tomáš Minařík a dodává: „Celoročně jsou ohrožena mláďata zajíců, ti mají mláďata několikrát do roka. Zachraňovali jsme také dravce, kteří mají hnízda v obilí.“

Mistr ve schovávání

Nejlepším pomocníkem při odchytu mláďat jsou drony s termovizí, jedině tak se dá opravdu efektivně prohledat louka a mládě nalézt. Ostatně srnče se dokáže v trávě tak dobře schovat, že ho nemusíte vidět ani ve chvíli, kdy stojíte přímo u něj. Stejně tak nepomůže k vyhledání pes, protože mláďata nevypouštějí pachy, je to jejich ochrana před predátory.

Hlavní sezóna je sice pryč, ale práce zdaleka nekončí. „Teď je důležité, neplácat se po ramenou a jen si říct nějaké počty zvířat, která jsme zachránili. Chceme to uchopit trochu jinak, v září udělat kongres, oslovit desítky skupin, které se záchraně také věnují a posunout to tak, aby to mělo nějakou organizační strukturu a dělat to efektivně.“

Jak přesně probíhá odchyt srnčat? Může se na ně sahat? Kdy je nelepší čas na prohledání louky? Má problematika oporu v zákoně? A jak se může zapojit veřejnost? Poslechněte si celý rozhovor s Lucií a Tomášem Minaříkovými.

Spustit audio

Související