Náměstkyně Maláčové i Dostálové usedla do poslanecké lavice. Pálí ji senioři

24. leden 2022

Dlouhé roky pracovala s handicapovanými dětmi a s jejich rodinami. Sledovala životní příběhy i všechny bariéry. Ty přitom často představovala i špatná legislativa. Jana Hanzlíková šla do politiky proto, aby ji mohla ovlivnit.

Neúspěšně do Poslanecké sněmovny kandidovala už v roce 2013. Následně se členka hnutí ANO stala náměstkyní ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové i Jany Maláčové. Posléze stihla být taky náměstkyní ministryně pro místní rozvoj v dobách Kláry Dostálové. „Na ministerstvech jsem působila osm let. Odnáším si spoustu zkušeností z tvorby zákonů, novel, různých strategických materiálů. Moc ráda bych je využila při poslanecké práci.

V čem je to jiné?

Mezi prací náměstkyně a poslankyně vidí Hanzlíková opravdu velký rozdíl. „Když pracujete na ministerstvu, tak máte svoji sekci, za kterou jste plně odpovědní. Máte tým lidí, o který se staráte. Vždy jsem se je snažila namotivovat, abychom měli nějaké společné cíle a aby se nám společně pracovalo dobře. Práce s lidskými zdroji je to, co mi teď nejvíc chybí.“  

Doma je zákonodárkyně hlavně v sociální oblasti. Ale orientovat se musí ve spoustě jiných. „Máme k dispozici poradce, experty. Zároveň máme nastavené priority. Když mi tam bude ležet tisk třeba ze zemědělství, tak vím, se kterým kolegou můžu jednotlivé věci prodiskutovat.“

Příprava na stárnutí

Hanzlíková jako jednu z největších priorit vidí oblast péče o seniory a přípravu na stárnutí populace. „Věk dožití narůstá, seniorů bude přibývat. Oni ale nejsou homogenní skupinou. Patří tam aktivní lidé, kteří ještě chtějí sportovat, vzdělávat se, ale na druhé straně jsou senioři vyžadující nepřetržitou péči. Jde o systém sociálních služeb. Vždy jsem propagovala variabilitu, aby si klient mohl vybrat. Největší bolestí zůstává nejisté financování.“

Za několik měsíců poslancování se už na nováčka ve sněmovně stačili někteří voliči obrátit. „Velmi zajímavý dotaz jsem měla třeba od seniora, který žije sám v malé vesnici ve velkém domě. Je důležité, aby i menší obce stavěly komunitní bydlení pro seniory. Pro ně je totiž velmi těžké ze své vesnice anebo regionu odejít,“ přidává konkrétní příklad z praxe.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související