Nástup vysokých teplot přinesl i rekordní teploty vody v přehradách

31. květen 2018 14:55

V Seči na Chrudimsku a v Pastvinách na Orlickoústecku je voda až o pět stupňů teplejší, než je dlouhodobý průměr. Stejné hodnoty jako teď, obvykle vodohospodáři totiž zaznamenávají až na konci června.

„Teplota vody se měří každý den v sedm hodin ráno a pohybuje se přes 20 stupňů,“ říká hrázný z přehrady Pastviny. Že jde o nadprůměrné hodnoty dokládá měření, které pravidelně provádí už desítky let. „Teplota vody v nádrži se měří zhruba od roku 1957. Už bylo několik let, kdy ke konci května teplota atakovala 20 stupňů.“

Vyšší teploty vody v přehradách nejsou jenom v Pardubickém kraji, ale v celém Povodí Labe, říká mluvčí státního podniku Hana Bendová. „Nádrže v horských oblastech mají teplotu aktuálně okolo 17 stupňů. Ve středních polohách překročila dvacítku. V letošním roce je ale neobvyklé navíc to, že nástup vysokých teplot začal už na konci dubna a v průběhu května. Většinou to bývá na přelomu května a června.“

Povodně a sucho. Přehrady se hodí, když počasí zazlobí

Vodní nádrž Seč

Přehrada je obří vodní dílo, které spoustu lidí jednoduše fascinuje. Jestli jste se někdy chtěli podívat takzvaně dovnitř, dostanete šanci na Seči i na Pastvinách. V sobotu 21. dubna bude den otevřených dveří.

Teplá voda podle hrázného Zdeňka Dvořáka na Pastvinách ničemu nevadí. Pomáhá například rozvoji řas. „Hodně lidí vidí zelenou vodu a myslí si, že je to problém sinic. To nejsou sinice, které by byly toxické, řasa je ve vodě všudypřítomná a stálá.“ Teplota vody se podle něj může rychle změnit. „Často se stává, že v červnu teplota vody i vzduchu vyskočí, pak se ochladí a teplota klesne, voda se vyčistí a je to v normálu.“

Problém s vyšší teplotou vody by ale vodohospodáři mohli mít na přehradách, které slouží jako zdroj pitné vody. Čím teplejší voda je, tím méně je v ní kyslíku.

autor: Josef Ženatý
Spustit audio