Nechcete mít cukrovku? Choďte denně na procházky

4. březen 2016

V České republice se léčí s cukrovkou 800 tisíc lidí a dalších 400 tisíc o své chorobě neví. Každý rok přibývá kolem 50 tisíc pacientů. Zásadní prevencí je zdravý životní styl. Jezte střídmě a hýbejte se alespoň hodinu denně. Prostá chůze postačí.

Cukrovka dávno není nemoc stáří

Diabetes mellitus neboli cukrovka je souhrnný název pro několik různých onemocnění. Jejich společným projevem je zvýšená hladina cukru v krvi.

Příznaky cukrovky nejsou specifické. V první řadě je to únava, velká žízeň, časté močení. Dále to může být paradoxně hubnutí. Jako další příznaky se mohou objevit poruchy vědomí, pach acetonu z úst, svalová slabost, pomalé hojení ran, příbytek tělesné hmotnosti, bolest nohou nebo svědění kůže. Problémem je, že u každého se objeví jiné projevy nemoci.

Nejrozšířenější je cukrovka 2. typu. Je způsobena nedostatečnou citlivostí tkání k účinkům inzulinu. Postihuje především lidi s nadváhou. Její příčinou je nedostatek pohybu, nepravidelná a nevhodná strava a nadměrný stres. „Další spolupříčinou je vyčerpání slinivky," dodává Sylvie Špitálníková.

U každého pacienta nemusí být projevy cukrovky typické. Největší nebezpečí cukrovky je v tom, že člověka nebolí. Navíc v první fázi nemá pacient žádné výrazné potíže.

„Ovšem po několika letech průběhu cukrovky, kdy jsou hladiny cukru vysoké, přicházejí pozdní následky diabetu. A to je onemocnění oční sítnice, které končí slepotou. Onemocnění ledvin, které končí jejich selháním. Může se vyskytnout tzv. syndrom diabetické nohy končící amputací," varuje Sylvie Špitálníková.

Cukrovka postihuje už i třicátníky

Zatímco dříve byl diabetes 2. stupně nemocí stáří, dnes postihuje i třicátníky. Diagnóza je pro mnohé šok. Pacient odmítá své nemoci uvěřit, později je zdrcený. „Příčinou je právě ten náš nešťastný životní styl. Nehýbeme se a jíme nevhodné jídlo," znovu zdůrazňuje Sylvie Špitálníková. Ačkoliv nesprávná životospráva stojí za řadou nemocí, lidé ji podceňují. A jak ukazují statistiky, pohyb z našeho života takřka vymizel.

Diagnóza cukrovka změní pacientovi život. Úkolem číslo jedna je nastolit pravidelný denní režim. Není nutné vyloženě jíst šestkrát denně, ale je nutné jíst alespoň třikrát a myslet na to, že den začíná snídaní. Sylvie Špitálníková si nejprve prostuduje jídelníček konkrétního pacienta a pak mu navrhne dietu vycházející z jeho zvyklostí.

Čtěte také

„Pacient by měl mít dostatek pohybu, udržovat si stabilní váhu a měl by chodit pravidelně na lékařské prohlídky," říká Sylvie Špitálníková. Zkrátka na prvním místě je zdravý životní styl. A jak je to s jídelníčkem?

„Radíme vynechat jednoduché cukry. Tím myslím cukr řepný a třtinový neboli sacharózu. Pro diabetiky není vhodný ani cukr hroznový, tedy glukóza," vysvětluje Sylvie Špitálníková. Vhodný není ani populární javorový sirup. Diabetik musí sledovat, co jí. Když nakupuje potraviny, měl by si pozorně prohlédnout tabulku a zjistit si obsah sacharidů v tom, co se chystá sníst. Pokud jsem v pokrmu ve větší míře jednoduché cukry, měl by se ho zříct.

Choďte na preventivní prohlídky k praktickému lékaři

Včasná diagnóza je klíčová. „Apeluji na všechny, aby nepodceňovaly preventivní lékařské prohlídky u praktického lékaře," vyzývá všechny, aby mysleli na své zdraví Sylvie Špitálníková. Pravidelná kontrola pomůže chorobu snadno odhalit. Sledování hladiny cukru v krvi patří k běžnému vyšetření.

„Jakmile zjistíme, že má cukrovku, ihned zahajujeme léčbu. Nečekáme jako kdysi, až si pacient zavede diabetickou dietu a zhubne. A okamžitě nasazujeme léky, které snižují hladinu cukru v krvi," říká Sylvie Špitálníková. Diabetes 2. stupně se dá úspěšně léčit, ale nelze vyléčit. Ideální je myslet na prevenci. A tou je v tomto případě zdravý životní styl složený z dobrého stravování a dostatku tělesné aktivity.

Novinky v léčbě cukrovky

Diabetes 2. stupně se neléčí pouze dietou. A protože jde o nemoc nevyléčitelnou, znamená to, že pacient musí po zbytek života brát léky. „Lékem první volby je Metformin, který snižuje odpor tkání vůči účinkům inzulínu. Napraví hormonální poměry v těle a tím i usnadní redukci hmotnosti," popisuje princip působení léku Sylvie Špitálníková.

Pokud Metformin nestačí, přichází na řadu další léky. Právě tady se objevily novinky. Jde o tzv. gliptiny. Blokují enzym rozkládající „dobrý hormon" GLP (glucagon-like peptid) ze střev, který je vyplavován po jídle. Tím hormonu GLP v těle zůstane po jídle víc po delší dobu. To způsobí vyšší pocit sytosti, pomalejší vyprazdňování žaludku po jídle a také zvýšené vylučování inzulínu ze slinivky, ale jen po jídle.

Čtěte také

„Druhou skupinou jsou tzv. antagonisté GLP-1 receptorů se aplikují injekčně podobným způsobem jako inzulin. A ty vedou ještě účinněji k redukci hmotnosti a některé z nich se používají i k léčebě obezity," vysvětluje Sylvie Špitálníková.

Na jednu stranu počet pacientů dramaticky roste, na stranu druhou jsem dnešní léky účinnější a šetrnější. Před dvaceti lety měli pacienti s diabetem 2. typu před sebou deset let života. „Dnes je to mnohem více let. Nejen díky lepší léčbě diabetu, ale i díky pokroku v léčbě kardiovaskulárních chorob, které s diabetem úzce souvisí," uvádí Sylvie Špitálníková.

Když inzulín chybí úplně

Cukrovka 1. typu je zastoupena v populaci méně. Je to velmi vážné onemocnění, které se vyznačuje absolutním nedostatkem inzulinu v těle. Pacient ho musí do svého těla celý život dodávat injekčně. Dietní a režimová opatření jsou samozřejmě nezbytná. Novinkou v léčbě je inzulinová pumpa.

„Pumpa částečně napodobuje funkci slinivky břišní, protože kontinuálně dodává inzulín," vysvětluje lékařka. Nemocní musí stále kontrolovat přísun sacharidů a inzulínu, aby vše bylo v rovnováze. Je to komplikované, ale dá se to zvládnout.

„V poslední době se rozšířily tzv. inzulinové senzory, které komunikují s pumpou a monitorují hladinu cukru v krvi u pacientů 24 hodin denně," informuje Sylvie Špitálníková. Také pacienti s diabetem 1. typu mají před sebou více let života.

autor: PRO
Spustit audio