Nedělní Noční linka: Školní poučky a praktický život
Jakou poučku, vzoreček ze školní matematiky si dodnes pamatujete? Byly vám k něčemu v praktickém životě vzorečky z fyziky? A co takhle valenční koncovky -ný, -natý, -itý, -ičitý?
Před několika hodinami se rozdávala pololetní vysvědčení. A možná že tenhle “poločas” i ve vás vyvolal vzpomínky na školní léta. A dost možná, že jste na tom jako spisovatel Robert Fulghum, který říká, že všechno, co v životě opravdu potřeboval, se naučil ve školce. Nic proti exaktním vědám, ale položili jste si někdy otázku, co z učiva matematiky, fyziky či chemie jste v životě opravdu zužitkovali?
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je vlastně nežádoucí olizovat namrzlé zábradlí, lít vodu do kyseliny, nebo jak v praxi využít Pythagorovu větu? A dá se vlastně to, čím vás školní léta vybavila, vůbec najít v osnovách? Ty, kteří zaloví v paměti a vzpomenou si, kterou fyzikální poučku či matematický vzorec ve svém životě opravdu využili, rád v Noční lince přivítá Borek Kapitančik.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.