Pardubická Zelená brána je v horším stavu, než se čekalo. Opravy se prodraží o devět milionů

10. červenec 2025 10:00

Největší audioportál na českém internetu

Oprava Zelené brány se prodraží | Foto: Anna Kuchařová, Český rozhlas

Oprava Zelené brány v Pardubicích bude o devět milionů dražší

Oprava Zelené brány v centru Pardubic se prodraží. Stavbaři při rekonstrukci historické dominanty města narazili na problémy se zdivem, které je v horším stavu, než se čekalo. Magistrát proto navýšil původní třicetimilionový rozpočet na opravy o dalších devět milionů korun. Věž z 16. století by díky tomu měla vydržet bez větších zásahů minimálně další desítky let.

Opravy Zelené brány začaly už loni v listopadu, ale až sondy a průzkumné vrty ukázaly, že je zdivo ve výrazně horším stavu, než se čekalo. To se z původní dokumentace nedalo zjistit.

Oprava pardubické Zelené brány pokračuje

Věž má totiž takzvanou sendvičovou konstrukci – mezi silnější vnitřní a tenší vnější kamennou zdí je mezera, která je vyplněná stavební sutí. Navíc spáry mezi kameny na vnější zdi se drolí a propouštějí vodu. K tomu všemu se přidaly i roky povětrnostních vlivů, které urychlily její chátrání.

Dalších 70 let

Podle vedení stavby není věž v havarijním stavu, je stabilní, ale pokud má vydržet delší dobu bez větších zásahů, je tentokrát potřeba důslednějších oprav.

Původní podoba Zelené brány s omítkou

Stavební inženýr Jan Vinař, který na rekonstrukci dohlíží, říká, že část problémů vznikla právě i během předchozích oprav, které neřešily stav věže z dlouhodobého hlediska, ale spíš provizorně. Současná rekonstrukce by podle něj měla prodloužit životnost středověkené dominanty města na minimálně dalších 70 let.

Úpravy budou podle Vinaře radikální. Opraváři musí konstrukci víc zpevnit, tedy hlavně dobře propojit obě vrstvy zdi. Zároveň je potřeba vyplnit spáry na vnější zdi maltou až k povrchu kamene, aby dovnitř nemohla vlhkost. Tohle všechno by mělo zajistit větší stabilitu stavby. Práce budou pokračovat i během léta a hotovo by mělo být příští rok na jaře.

Původně byla omítnutá

Věž bývala původně celá omítnutá, ale v 19. století se z ní při novogotické přestavbě omítka odstranila. Město o jejím návratu uvažovalo i během příprav rekonstrukce, lidé si ale v referendu před čtyřmi lety odhlasovali, že Zelená brána zůstane stejná, jako je posledních více než 100 let.

Mohlo by vás zajímat