Někdo si bez čaje nedokáže představit snídani, jiný setkání s přáteli

7. květen 2018
Čajová konvice

Čaj je mezinárodní a kulturní nápoj. Pěstuje se v Asii, Africe i Evropě. Připravuje se nejen louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě, ale i spařením sušeného, případně rozemletého ovoce, bylin a jiných částí rostlin.

Čajovník miluje hodně slunce, naopak vůbec nesnese stojatou vodu. V českých klimatických podmínkách ho těžko vypěstujete. Rostliny pocházejí rodu Camellia jsou tropické a subtropické stálezelené stromy a keře. V kultuře se stromové čajovníky udržují ve formě keřů, aby bylo možné lehce sklízet listy a zároveň mít větší výnosy.

Existují dva základní druhy čajovníku, assámský a čínský. Ten první vyžaduje velmi teplé podnebí, druhému se pro změnu daří ve vyšších polohách. „Vypěstovat je v našich podmínkách, považuji skoro za nemožné. „Doma se snažíme už několik let udržet Kamélii, ale vypadá to, že další léto nepřežije,“ odhaduje paní Nela.

Pěstování čaje v Číně  (ilustrační snímek)

Největší boom čajoven v Česku byl na konci 90. let, kdy to bylo něco nového. V dnešní době už je nabídka a možnost jak se sejít s přáteli o poznání pestřejší, proto návštěvníků ubývá. „Kdo k nám ale přijde úplně poprvé, rád se potom vrací zpět. Je to nová a zajímavá zkušenost,“ říká Nela Nevělíková z Dobré čajovny v Pardubicích.

Čaj s vámi! I tak se můžete zdravit s přáteli

Boleslav Nevělík ve studiu předvedl i čajový rituál Kung Fu

Pití čaje se v Evropě rozšířilo hlavně díky zálibě Britů pít tenhle nápoj. Ti se s ním seznámili díky svým kolonizačním výpadům a různými historickými kličkami čaj dorazil až na náš stůl.

Popíjet čaj může celá rodina. Nechcete-li však, aby vaše ratolesti nebyly příliš hyperaktivní, podávejte nápoje bez teinu. Vhodné jsou bylinkové, jako je máta, heřmánek nebo meduňka.

Ale čajů z pravého čajovníku se také nemusíme obávat. Dobré jsou třeba japonské čaje, které obsahují řapík a mají minimální množství teinu. Existují dvě varianty, z kterých můžete vybírat. Buď zelená nepražená kukicha, nebo pražená hojicha.  Díky pražení a použití čajových lístků je dobrá v makrobiotické dietě, pochutnat si mohou i těhotné a kojící ženy.

Zabavte své děti čajovým rituálem

Uvařit si chutný čajový nápoj jde i bez horké vody. U těch nejmenších labužníků je třeba myslet na to, aby se při přípravě neopařili a současně si to užili. „V teplých měsících se nemusíme bát louhovat tak zvanou macerací. Stačí polévková lžíce lístečků a nechat asi hodinu ve vodě odpočívat. Nejlepší jsou zelené čaje, které mají měkčí listy. Namočené se dají využít i do salátů. Velice chutný a osvěžující v drinku je také jasmín.“  Skleničky nazdobte podle svého vkusu a rituál je na světě.

Různé druhy sypaného čaje

Češi si také velice oblíbili drcený čaj matcha, z kterého lze vyrobit jogurt, zmrzlinu i upéct sušenky. Nápoje se dělají v mléčné, nebo rýžové variantě. Trendem pro osvěžení je také prášek kurkuma, známý jako indický šafrán. Do shakeru přidáte mléko a trošku skořice a podáváte vychlazené. „Je to takový čaj ne čajů,“ doporučuje paní Nela.