Neposlechl ženu a možná zachrání planetu. Vítěz Czech Press Photo porazil profesionály

7. prosinec 2018

Lukáš Zeman. Tohle jméno si zapamatujte. Šampión se do prestižní soutěže přihlásil proto, aby upozornil na problém ničení přírody na Borneu. Porota letos lepší snímek nenašla.

„Bylo to šokující. Možná jsem doufal, že vyhraju kategorii soutěže, ale celé Czech Press Photo určitě ne. Když jsem převzal cenu za kategorii, jenom jsem si v klidu seděl, užíval jsem si atmosféru a přemýšlel, kdo asi vyhraje. Najednou setměly obrazovky a začal naskakovat nápis Když umře příroda, umře člověk. Říkal jsem si, a sakra. Pak už mám všechno jenom zamlžené. Vstal jsem, šel na pódium a víc už pořádně nevím,“ usmívá se.

Mezinárodní porota po mnoha letech nevybrala fotografii s prvoplánově politickým námětem. Nejlepší snímek má podle ní globální přesah. „Asi jsem byl ve správnou chvíli na správném místě, a to jak při fotografování, tak při vítězství zrovna v letošním roce. Možná už všichni byli unavení politikou, uprchlíky, různými konflikty a začala se víc řešit ekologie.“

Zvířata mají svou hlavu

Snímek orangutaní matky a umírajícího potomka vznikal v národním parku, respektive na řece protékající hranicí parku. „Na jedné straně je ohromná plantáž, na druhé národní park. My jsme na té řece trávili čtyři dny. Občas jsme někde něco viděli, pokoušeli jsme se dostat do lepší pozice lodí. Ta samozřejmě nezastaví hned. Musíte se obracet a doufat, že to zvíře tam zůstane. Zvířata se nedají naaranžovat, dělají si, co chtějí.“

Indonéské Borneo přišlo o celou čtvrtinu deštných pralesů za jediný rok. Kvůli palmovému oleji, říká ekolog

Plantáže palmy olejné firmy Agro Indomas

Obliba palmového tuku v potravinářství a chemickém průmyslu si vybírá vysokou daň. Kácí se obrovská území deštných pralesů, se kterými mizí nejen „plíce Země“, ale i další fauna a flóra. Původně primatolog, etolog a ekolog a dnes výzkumný pracovník České zemědělské univerzity v Praze a ZOO Ústí nad Labem Stanislav Lhota se snaží deštné pralesy Indonésie zachraňovat.

Když Zeman ukazoval fotku své ženě, vyhrkla, že ji má smazat, protože tam je mrtvý. „Opáčil jsem jí, že by se to mohlo někde hodit. Třeba by se toho někdo mohl chytit a zjistil by, jaká situace na Borneu skutečně je. Za přihláškou do Czech Press Photo jsem viděl určitou šanci, jak na snímek upozornit. Hlásil jsem se do kategorie Příroda a věda a životní prostředí.“

Může mít obrázek opravdu nějaký společenský dopad? „Možná lidé začnou díky té fotografii opravdu řešit neutěšenou situaci. Pokud něco nezačneme dělat, všímat si, vede nás to k záhubě.“

Ze dne na den mediální hvězdou

Lukáš Zeman vystudoval informatiku na Univerzitě Pardubice. Vlastní grafické studio a věnuje se třeba tiskárně. „Po vítězství se můj přístup k fotografii změní, ale nemyslím si, že bych se stal reportážním fotografem. Víc se budu věnovat fotografování zvířat, přírody. Snad mě ta výhra nějak nasměruje. Na současnou mediální pozornost nejsem moc zvyklý.“

Lukáš Zeman, vítěz soutěže Czech Press Photo

Za snímky většinou Zeman jezdí mimo Pardubice. „Máme nevýhodu, že jsme na placce. Není moc příležitostí cokoliv zajímavého vyfotit. Ve městě jsou pěkné architektonické památky, ale když chci nějaká zvířata, je lepší vyrazit někam dál. Evropu mám procestovanou docela dost. Byl jsem taky na Borneu, v Kostarice, v Keni a v Tanzánii. Příští rok chci vyrazit s kamarády do Bulharska, kde bychom mohli fotit vlky, šakaly a další zvířata.“

Porota Czech Press Photo hodnotila práce 430 fotografů, kteří přihlásili 6456 fotografií. Na pražské Staroměstské radnici trvá až do 30. ledna výstava vítězných i dalších vybraných fotografií a videí. 

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související