Noc vědců po dvou letech zase normálně. Zjistěte, jak se řídí vlaky, aby se nesrazily

23. září 2021

Za jakou nejkratší dobu někam dojedete vlakem anebo jak se na výtvarných dílech projevuje takzvaný zub času. To jsou jenom některé věci, které můžete sami prozkoumat během letošní Noci vědců. I v Pardubicích bude poslední zářijový pátek.

Situace poprvé od roku 2019 umožňuje pozvat návštěvníky přímo na univerzitu. „Chceme je pustit tam, kam se normálně nedostanou, ukázat jim laboratoře a hlavně jim umožnit setkání s vědci. Loni jsme museli dělat on-line formu Noci vědců, ale kontakt s lidmi a možnost vidět jejich reakce je něco, co se nedá nahradit,“ myslí si jedna z organizátorek Lenka Čermáková.

Zábava na šest hodin

Program nabitý atraktivní vědou odstartuje v prostorách Dopravní fakulty Jana Pernera v pátek 24. září ve čtyři odpoledne. Na zajímavé experimenty a kvízy zaměřené na čas zvou popularizátoři vědy všechny zájemce až do večera. Zapojí se výzkumníci ze všech sedmi fakult Univerzity Pardubice, a to na více než dvaceti stanovištích. Menší návštěvníci můžou do indexu sbírat razítka a následně získat malou odměnu.

Víte, jak vypadá člověk pohledem termokamery? Univerzita Pardubice otevře na Noc vědců svůj kampus

Desítky možných podob a významů času najdou zájemci v praktických ukázkách. Podle Čermákové zjistí třeba princip fungování binárních anebo modrých hodin. Zároveň na novém dispečerském pracovišti uvidí, jak se řídí vlaky, aby se nesrazily a dojely včas. Plno atrakcí si budou moci sami vyzkoušet. „Připravili jsme i speciální podcast, který si můžete poslechnout kdykoliv sami, a to na téma Čas jsou peníze.“

Součástí programu bude nově kinosál Noci vědců. Univerzita tam nabídne speciálně natočená videa i rozhovory o čase, případně povídání s vědci v novém podcastu UPCE On Air.

Blíž lidem

Vstup je zdarma. Návštěvníky pardubické Noci vědců bezplatně dopraví okružní linka MHD, která jede od nádraží až na místo. Handicapovaným pomůže se zvládnutím stanovišť univerzitní Centrum ALMA.

Akce má tradičně bořit mýty o vědě i o vědcích a ukázat, že věda může být velmi zábavná a že ji vědci dokážou poutavě představit. V Česku se Noc vědců opakuje pravidelně od roku 2005. Vědecké instituce se otevírají ve stejný den ve stejném čase po celé Evropě.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související