Ochránci přírody vypustili do přírody na Pardubicku divoké koně
Ochránci přírody o víkendu vypustili do přírody na Pardubicku divoké koně převezené z přírodní rezervace Milovice. Pokračují tak v projektu návratu těchto zvířat do krajiny.
Koně jsou podle ekologů spásáním vegetace i samotným pohybem či trusem tím nejšetrnějším a nejekologičtějším způsobem, jak chránit přírodu v cenných lokalitách. „Přivezli jsme celkem osm nových koní. Už na konci jara jsme zde umístili první tři,“ řekl David Číp, předseda organizace ČSOP Jaro Jaroměř, která vypouštění koní zajišťovala.
Počet koní se zatím přirozenou cestou zvyšovat nebude, na Pardubicku jsou jen hřebci. Pro koně na Pardubicku je vyhrazeno asi 20 hektarů v přírodní rezervaci, oplocené pozemky patří Agentuře ochrany přírody a krajiny.
„Budeme sledovat, jak se to bude vyvíjet. Uvidíme, jak na koně bude reagovat lokalita, vegetace, fauna,“ dodal Číp. ČSOP Jaro Jaroměř vypustil již dříve divoké koně z Milovic na dvou místech ve východních Čechách. Ochranářská společnost Česká krajina přivezla první stáda divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů do středočeských Milovic v roce 2015. Odtud v lednu 2018 dvě skupiny exmoorských koní putovaly na východ Čech. Koně by měli v obou lokalitách přirozeným způsobem pomáhat pečovat o biologicky cenná přírodní stanoviště.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Naděje pro odpůrce Orbána. Zemi čekají příští rok volby a opozice má po letech šanci na výhru
-
‚Máme se přestat mýt, abychom nebyli jako v Rusku?’ Změna termínu Vánoc na Ukrajině stále budí emoce
-
Jeden z nejlepších fyziků světa nenosí bílý plášť. Tomáš Jungwirth pracuje hlavou u stolu po Taucovi
-
Nízká cena nebo zprávy jménem celebrit. Uspěchané vánoční nákupy v e-shopech lákají podvodníky