Odbýváte čištění zubů? Zaděláváte si na paradentózu

1. březen 2017

Chcete mít krásné a zdravé zuby? Naučte se o ně správně starat. Kvalitní domácí péče je nejlepší prevence. Do Radioporadny o tom přišla mluvit dentální hygienistka Iva Seinerová.

Jsou dva druhy dentální hygieny. Jedna je ta profesionální, za kterou chodíme přibližně dvakrát do roka do ordinace za odborníky. A pak je tu ta základní, která se denně odehrává v naší koupelně. A tak je ze všeho nejdůležitější.

Pokud chcete pro svůj chrup jenom to nejlepší, poraďte se o výběru kartáčku a pasty s dentálním hygienikem nebo lékárníkem. Každý z nás má jiné zuby a vyhovuje mu něco jiného.

Čtěte také

„Ráno si vyčistíme zuby klasickým kartáčkem. Večer k tomu přidáme mezizubní kartáček. A k tomu doporučuji praktickou věc – sólo kartáček. Je jednosvazkový a čistíme s ním jeden zub po druhém,“ říká Iva Seinerová. Není potřeba, abyste po kartáčku sáhli i během dne. Dvakrát denně to opravdu stačí.

Elektrický kartáček. Ano nebo ne?

Pozor na elektrické kartáčky. Rozhodně bychom se neměli spoléhat pouze na ně. Vyvíjí zbytečně velký tlak na chrup a rotační hlavice není dobrá na citlivé krčky.

„Pokud někdo doma má elektrický kartáček, ať ho použije ráno. Večer ale ať čistí zuby mechanicky a pečlivě,“ dodává Iva Seinerová.

Zubní kartáček, zubní péče (ilustrační foto)

Elektrický zubní kartáček kupujte s co nejmenší hlavicí, naučte se s ním správně zacházet a používejte na něj jemné zubní pasty.

Obecně platí, že zubní pasta je pouhý kosmetický doplněk. I kdyby vám na obalu výrobce sliboval cokoliv, berte to s rezervou. Pasta je důležitá, protože obsahuje fluorid a navoní nám ústa.

Strašák paradentóza

Všichni víme, že si máme čistit zuby, aby se nám nekazily. Vážným problémem je paradentóza. Počátky tohoto onemocnění sahají do dětského věku. Už malé děti trpí na záněty dásní.

„Paradentóza vzniká z bakterií, které doma nedočistíme. Nachází se v zubním plaku. Prvními příznaky jsou oteklé dásně a krvácení. Viklání zubů je známkou pokročilého onemocnění,“ říká Iva Seinerová. Na všechno je lék správné čistění zubů. Znemožnit ho může například zubní kámen nebo pigment. Ty totiž zabraňují dokonalému vyčištění. Odstranění těchto nedostatků je právě v rukou profesionálních dentálních hygieniků.

Čtěte také

„Kámen odstraníme i z mezizubních prostor a pak najdeme správnou velikost mezizubního kartáčku,“ uvádí Iva Seinerová. Používáte-li kartáček příliš malý, nedočistíte zbytky jídla především u stoliček. Proč by měl člověk navštěvovat odborníka a nechat si jednou za čas vyčistit zuby profesionálně? Je to vynikající prevence pro výše uvedeným problémům. Navíc dentální hygienista zkontroluje, jestli si zuby čistíte správně a máte na to ty správné pomůcky.

„Lidem se doma do čištění zubů moc nechce. Někdy jsou líní udělat to pořádně, i proto by měli jednou dvakrát do roka zajít do ordinace na dentální hygienu,“ uzavírá téma Iva Seinerová.

autor: PRO
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.