Opatovická elektrárna roztočila novou turbínu, pohánět ji bude i zemním plynem

11. duben 2024 10:41

Teď jede na uhlí, do budoucna zvládne i plyn. Elektrárna Opatovice má novou a energeticky úspornější parní turbínu TG3. Jde tak už o druhé zmodernizované zařízení svého druhu ze šesti stávajících. Elektrárně umožní nejen ekologičtější provoz, ale připraví ji i na plánovaný odklon od uhlí ve prospěch plynu a případně i doplňkového spalování komunálního odpadu.

„Je výjimečná svojí účinností. Když jsme ji vyměnili za starou, tak tato je mnohem účinnější, má nižší nároky na vlastní spotřebu,“ říká pracovník elektrárny Jan Buríšek.

Nová paroturbína je změtí různých trubek a je velká asi jako nákladní vůz. Podle Buríška  je energeticky méně náročná. Maximální elektrický výkon je 65 megawatt, tepelný pak 170 megawatt.

„Řekl bych, že třeba 50 procent dodávek tepla může tvořit. Teď vyrábíme páru na našich kotlích, na kterých pálíme uhlí. Do budoucna budeme přecházet na plyn, což bude ekologičtější, pak budeme vyrábět na této turbíně z plynu,“ říká Buríšek.

Z šesti turbín zbydou tři

Turbína stála půl miliardy korun, část nákladů zaplatí podnik z dotace z evropského modernizačního fondu. Elektrárna má celkem šest turbín, do budoucna ale počítá jen se třemi právě na plyn.

Opatovická elektrárna

Souvisí to s plánem do roku 2030 nahradit uhlí jinými palivy, řekla mluvčí společnosti Elektrárny Opatovice Hana Počtová: „Teď turbína TG3 i TG5 jsou takovým hmatatelným důkazem toho, že už na něčem pracujeme. Projekty, které nás dovedou úplně od uhlí, jsou poměrně časově náročné.“

Zemní plyn by měl nahradit až 70 % výkonu elektrárny, už teď ji proto napojují na plynové potrubí. „Budujeme přípojku, která sem ten zemní plyn dovede tak, abychom mohli na zemní plyn přejít,“ dodala Počtová.

Doplňkovým zdrojem by pak mělo být spalování komunálního odpadu. Záměr elektrárny vybudovat v areálu spalovnu, ale momentálně naráží na odpor některých obcí a spolků.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související