Elektrárna Opatovice nechala vyrobit novou parní turbínu. Výměna bude stát přes půl miliardy

7. říjen 2022 11:49

Opatovická uhelná elektrárna pokračuje v modernizaci technologií. Před časem uzavřela kontrakt za víc než miliardu a půl na obnovu další klíčové parní turbíny. Nové zařízení by mělo být méně energeticky náročné a plně funkční do dvou let.

Zakázku na výrobu nové turbíny vyhrála strojírenská firma z Plzně, která má v této v oblasti bohaté zkušenosti a je to ta samá společnost, která dodávala opatovické elektrárně novou turbínu TG5 už předloni, takže má i na co navázat. Teď by měla postavit a namontovat další novou turbínu s označením TG3, jde o kondenzační odběrovou parní turbínu o výkonu 65 MWe (elektrických megawatt) a až 140 MWt (tepelných megawatt). Součástí zakázky je i dodávka veškerého příslušenství a řídicích systémů.

Odklon od uhlí

Podle informací elektrárny je hlavním přínosem zlepšení spolehlivosti dodávek tepla a elektrické energie. Turbína by měla být o 15 procent efektivnější než ta původní. Obnova zařízení začne příští rok. „Obnova zařízení se uskuteční v roce 2023 tak, aby byla turbína plně k dispozici už pro rok 2024. Plánované náklady na modernizaci zařízení jsou vyčísleny na téměř 590 milionů korun,“ řekla mluvčí opatovické elektrárny Hana Počtová.

Opatovická elektrárna plánuje postupný odklon od uhlí

Elektrárna v minulosti zmodernizovala čtyři ze šesti výrobních bloků, zbývající dva postupně doslouží. Do budoucna plánuje využívat i jiné zdroje než uhlí, například zemní plyn, biomasu a v úvahu připadá i spalování komunálního odpadu. Souvisí to s plánovaným odklonem od uhlí a cíleným snižováním škodlivin vypouštěných do okolí. V současné době funguje elektrárna na základě pravomocné emisní výjimky, protože nesplňovala zákonné limity na rtuť a oxidy dusíku.                

Teplo pro východní Čechy

Společnost EOP zajištuje dodávky tepla a elektrické energie v regionu východních Čech. Teplo dodává do 63 tisíc domácností a dalším institucím a podnikům v Pardubicích, Hradci Králové, Chrudimi, ale i v dalších městech a obcích v regionu. Dodávky tepla zajišťuje také do Nemocnic Pardubického kraje a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související