Opravdu má americký dolar původ v českém tolaru?

11. duben 2018

Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru. Tak se jmenuje nová výstava Východočeského muzea v Pardubicích a Univerzity Pardubice. Chystá se i nová stálá expozice na tohle peněžní téma.

„Je to česká verze výstavy původně připravované pro americké prostředí. V Pardubicích návštěvník navíc uvidí velké množství originálů mincí a bankovek. Při vývozu totiž většinou pracujeme s kopiemi. Originály nelze běžně vozit po světě,“ říká historik a prorektor univerzity Petr Vorel.

Silná měna

Autor výstavy připouští, že pracuje na vybudování nové stálé expozice. „Muzeum disponuje kvalitní a systematicky budovanou numismatickou sbírkou. Páni z Pernštejna navíc taky razili svoje tolary, platilo se s nimi. Pernštejnské tolary byly v polovině 16. století nejkrásnější v Evropě.“

Za dva roky bude zajímavé výročí. „Na začátku roku 1520 totiž rozhodl Český zemský sněm o tom, že stříbro těžené v Jáchymově se může vyvážet za hranice jenom v podobě ražených mincí, aby těžba mohla být zdaněna. Tolarových mincí bylo tolik, že dokonce daly jméno celému novému typu mincí,“ říká Vorel.

Historik Petr Vorel

Opravdu má tedy americký dolar jazykový původ v českém tolaru? „Přechodových fází tam bylo víc. Obecně se velkým stříbrným mincím v Evropě říkalo tolary nebo dolary.“

Tisíciletá tradice české měny

To je pro změnu podle Vorla název výstavy v památníku Jana Amose Komenského v nizozemském Naardenu. „Už jsme ji prezentovali v USA a v Bulharsku. Museli jsme najít způsob, jak takovou výstavu dostat do zahraničí. Mince jsou poměrně vzácným materiálem a navíc jsme museli dodržet všechny právní postupy, které souvisejí s vývozem.“

Poklad století na pardubickém zámku chrání neprůstřelná vitrína

Denáry nalezené u Chýště můžete vidět na pardubickém zámku

Stovky stříbrných mincí přečkaly v zemi celých tisíc let. Takzvané denáry, které objevil náhodný nálezce, pochází z 10. století, tedy z doby, kdy v českých zemích vládli knížecí panovníci a zemi ovládaly válečné nepokoje.

Lidé prý většinou nemají představu o tom, že dnešní česká koruna má tak hluboké kořeny. „Prošla si mnoha fázemi a bývala i určujícím prvkem evropského měnového vývoje. Tehdy bylo České království jedním z hlavních producentů stříbra v Evropě. Typy ražených mincí se replikovaly jinde a podle nich se i některé měnové jednotky jmenují.“

Výstava bude v Naardenu k vidění až do konce října. „Nedá se tam letět, ale z Amsterdamu je to asi dvacet minut vlakem přímo z letiště. Jde spíš o nádhernou barokní pevnost zachovanou v původní podobě. Na recepci památníku se dokonce domluvíte česky,“ doplňuje Petr Vorel.

autor: Jakub Malý
Spustit audio