Orlí štít, Zářící oči, Kráska. Česká cestovatelka dostává od indiánů různá jména

7. únor 2024

Odmalička ji fascinovali. Četla o nich dobrodružné knížky a časem za nimi vyrazila osobně. Ve světě indiánů je pořád co objevovat.

„Ve třeťáku na střední jsem se dostala do Jižní Dakoty. Na všech cestách na mě reagují dobře. Asi něco vyzařuju, nepředstavuju pro ně nebezpečí. Taky po nich nic nechci. Nejedu tam za žádným účelem. S některými mám letité vztahy,“ vypráví Veronika Valterová.

Legrace kopec

Veronika Valterová dostala od indiánů jména jako Orlí štít, Zářící oči, Kráska

Indiány známe z filmů s vážným výrazem, kdy nehnou ani brvou jako náčelník v Rodokapsu. „Oni mají ve skutečnosti neuvěřitelný smysl pro humor. Je s nimi opravdu sranda. Přísnou tvář mají pro své nepřátele. Není problém od nich rychle dostat nějaké jméno. Svoje první jméno jsem získala při rituální adopci, kdy mě adoptovali Siouxové. Jako vyjádření respektu se snažím učit jejich jazyk. Nejlíp to jde přes vtipy a vtipné situace na místě. Však taky je problém se dostat k nějakým materiálům. Umím vždy ty základy každého navštíveného kmene. Poslouchám a píšu si poznámky.“

Jak se Veronika k indiánům dostane tak blízko? „Snažím se v dané oblasti najít nějaké známé. Když jdu do nového kmene, tak už mě nějací indiáni doprovázejí. Neznala bych jejich zvyky předem. Dřív jsem přicházela i sama s batohem. Je rozdíl, jestli jedu na prérie anebo do nějakých odlehlých oblastí v Amazonii. Žijum tak jsem asi ještě žádnou velkou chybu neudělala.“

Pro veřejnost pořádá cestovatelka přednášky nazvané Divoká Amazonie aneb jak dnes žijí lovci lebek, případně Divoká Argentina a poslední kovbojové na konci světa. Ta je o životě v drsné přírodě mezi posledními opravdovými jihoamerickými kovboji - honáky krav "gauchos" a indiány Mapuči.

„Moje přednášky jsou takovou sondou do světa indiánů. Dozvíte se, jak se změnil život amazonských kmenů, hlavně obávaných válečníků z kmene Šuár (Jívaro) od dob našich slavných cestovatelů Stingla, Zikmunda a Hanzelky. Porovnávám, jak tam žili dřív a teď a co se z kultury zachovalo. Všichni zdaleka nejsou zmodernizovaní. Někde dokonce žijí dodnes nekontaktované kmeny.“

Proč se Veronika Valterová rozhodla vyrábět trička s indiánskými motivy? A existuje ještě klasický Divoký západ? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.