Orlí štít, Zářící oči, Kráska. Česká cestovatelka dostává od indiánů různá jména
Odmalička ji fascinovali. Četla o nich dobrodružné knížky a časem za nimi vyrazila osobně. Ve světě indiánů je pořád co objevovat.
„Ve třeťáku na střední jsem se dostala do Jižní Dakoty. Na všech cestách na mě reagují dobře. Asi něco vyzařuju, nepředstavuju pro ně nebezpečí. Taky po nich nic nechci. Nejedu tam za žádným účelem. S některými mám letité vztahy,“ vypráví Veronika Valterová.
Legrace kopec
Indiány známe z filmů s vážným výrazem, kdy nehnou ani brvou jako náčelník v Rodokapsu. „Oni mají ve skutečnosti neuvěřitelný smysl pro humor. Je s nimi opravdu sranda. Přísnou tvář mají pro své nepřátele. Není problém od nich rychle dostat nějaké jméno. Svoje první jméno jsem získala při rituální adopci, kdy mě adoptovali Siouxové. Jako vyjádření respektu se snažím učit jejich jazyk. Nejlíp to jde přes vtipy a vtipné situace na místě. Však taky je problém se dostat k nějakým materiálům. Umím vždy ty základy každého navštíveného kmene. Poslouchám a píšu si poznámky.“
Jak se Veronika k indiánům dostane tak blízko? „Snažím se v dané oblasti najít nějaké známé. Když jdu do nového kmene, tak už mě nějací indiáni doprovázejí. Neznala bych jejich zvyky předem. Dřív jsem přicházela i sama s batohem. Je rozdíl, jestli jedu na prérie anebo do nějakých odlehlých oblastí v Amazonii. Žijum tak jsem asi ještě žádnou velkou chybu neudělala.“
Pro veřejnost pořádá cestovatelka přednášky nazvané Divoká Amazonie aneb jak dnes žijí lovci lebek, případně Divoká Argentina a poslední kovbojové na konci světa. Ta je o životě v drsné přírodě mezi posledními opravdovými jihoamerickými kovboji - honáky krav "gauchos" a indiány Mapuči.
„Moje přednášky jsou takovou sondou do světa indiánů. Dozvíte se, jak se změnil život amazonských kmenů, hlavně obávaných válečníků z kmene Šuár (Jívaro) od dob našich slavných cestovatelů Stingla, Zikmunda a Hanzelky. Porovnávám, jak tam žili dřív a teď a co se z kultury zachovalo. Všichni zdaleka nejsou zmodernizovaní. Někde dokonce žijí dodnes nekontaktované kmeny.“
Proč se Veronika Valterová rozhodla vyrábět trička s indiánskými motivy? A existuje ještě klasický Divoký západ? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Rodák z Pardubic na cestě kolem světa: Skvěle nastartovanou kariéru vyměnil za dobrodružství
Radim Cejnar se rozhodl opustit skvělou práci a vydal se sám na cestu kolem světa na motorce. Sám o sobě říká, že je dobrodruh, který dává přednost svobodě a volnosti.
-
Cestovatel se zamiloval do chutí Asie. Namíchal je do gastro-cestopisu
Cestovatel, dobrodruh, producent a DJ Petr Dzingel na svých cestách sbíral kromě zážitků také poznámky o místních specialitách.
-
V Nepálu jedete 200 kilometrů skoro půl dne, říká cestovatelka
Alexandra Holubová pochází z Proseče u Skutče a žije v Chrudimi. Dítětem byla hodně temperamentním a milovala přírodu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.