Pardubice nechtějí, aby Foxconn přijal další stovky cizinců

25. leden 2018 15:45

Vedení města Pardubic se tento týden ohradilo proti plánovanému navyšování počtu zahraničních dělníků ve společnosti Foxconn. Výrobce počítačových komponentů by chtěl podle magistrátu přijmout 200 až 300 nových pracovníků z Mongolska, aby mohl zajistit provoz montážních linek.

Radnice ale trvá na tom, že na takový příliv nových pracovních sil není město dostatečně připravené.

Mluvčí magistrátu Radim Jelínek řekl, že pokud by tolik mongolských dělníků Foxconn skutečně nabral, městu by tím vznikla řada povinností. Zajistit dostatečné ubytovací kapacity, lékařskou péči a taky dostatek míst např. v předškolních nebo školních zařízeních.

Podle radnice ale na to město není připravené a obává se taky, že s nárůstem zaměstnanců poroste výroba a kamionová doprava. Primátor Martin Charvát (ANO) k tomu řekl, že by Pardubice měly mít stejné výhody, jako mají Kvasiny na Rychnovsku, které dostaly díky automobilce značné státní pobídky.

Budova společnosti Foxconn v Pardubicích

Jak řekl mluvčí společnosti Foxconn Pavel Tuček, nábor nových zaměstnanců intenzivně probíhá a přijímání pracovníku ze zahraničí je podle něj vynucené nedostatkem lidí na českém trhu. Tuček potvrdil, že letos mají v plánu přijmout několik set nových zaměstnanců jak na výrobní, tak i administrativní pozice. Těch zahraničních by ale podle něj mělo být jen několik desítek. Firma má pro ně chystaný tzv. adaptační balíček, tam jsou třeba kurzy českého jazyka, zajištuje pro ně i lékařskou péči a ubytování.               

Soukromá společnost s magistrátem nábory zahraničních pracovníků konzultovat nemusí. Jak uvedla agentura ČTK, povinností firmy je ale kvůli přijímání zahraničních pracovníků komunikovat s ministerstvem vnitra. Právě odtud podle primátora Pardubic přišel dotaz, jaké stanovisko k náboru lidí samospráva má, a město odeslalo na ministerstvo zamítavé vyjádření.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio