Pardubice Počaply - kanál Halda
Počátky výstavby kanálu Halda sahají k roku 1495. Tehdy Vilém z Pernštejna, majitel Kunětického a Pardubického panství, nechal vybudovat na řece Loučné napájecí kanál. Kanál Halda přiváděl vody z Loučné až do Pardubic.
Jeho počátek je 350 metrů před soutokem Loučné s Labem. Důmyslné vodní dílo napájelo soustavu nádrží – rybích sádek na Bílém předměstí Pardubic a několik technických objektů na vodní pohon, zejména mlýnů. Zmíněné sádky nesloužily přímo k chovu ryb, ale jako jejich „příruční“ zásobárna.
Původní pojmenování dnešní Haldy bylo Strúha Sezemská nebo Počápelský kanál. Kanál Halda v minulosti napájel dnes už neexistující Nový rybník, po němž zbylo jen pojmenování nedaleké ulice.
Na Bílém předměstí byla část vody z kanálu odvedena vpravo severním směrem, kde napájela zmíněné haltýře, sádky, které zde jsou dodnes. Jestli se tok Haldy vléval poblíž dnešního Bělobranského náměstí do Chrudimky nebo zda Chrudimku překonával po akvaduktu, se vedou polemiky.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.



