Pardubičtí vědci vyvinuli osobní filtr proti covidu pro humanitární pracovníky
Vědci pardubické univerzity vyvinuli speciální batoh s filtrem proti covidu-19. Funguje na principu polyesterové látky podobné flísové dece. Ta umí zachytit jemné aerosolové částice a je tak srovnatelná s účinností respirátorů třídy FFP3. Informovala o tom vysoká škola s tím, že filtrační batoh by mohli používat lékaři pracující třeba v rozvojových zemích.
Filtrační materiál je podle vědců odolný chemicky, tepelně a mechanicky a svoji vysokou filtrační vlastnost neztrácí ani po vyprání při 95 °C. Nezávislý test Výzkumného ústavu bezpečnosti práce navíc potvrdil, že je sestava účinná na 99 procent a významně snižuje riziko nákazy.
Běžně dostupná látka
Celá sestava, která se dá sbalit do batohu, nevyužívá nanomateriály, ale běžně dostupnou polyesterovou pleteninu podobnou flísové dece. „Námi vybraný materiál má skvělý poměr mezi množstvím viru - aerosolu, který zachytí, a odporu, který klade při dýchání. Je proto srovnatelný s materiály použitými v respirátorech FFP3,“ říká hlavní autor studie Max Fraenkl z Centra materiálů a nanotechnologií Univerzity Pardubice.
Materiál, který vědci využili, je chemicky i tepelně odolný, a na rozdíl od netkaných materiálů používaným v respirátorech je odolný i mechanicky. Filtr z něj lze regenerovat varem nebo praním při 95 °C. Své filtrační schopnosti neztrácí ani při opakovaném vyprání či vyvaření.
Související
-
Pardubičtí vědci vyvinuli zařízení na zachycování virů, odfiltruje i covid-19
Vědci z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice vymysleli nový systém filtrace vzduchu, který účinně brání přenosu onemocnění covid-19 v interiéru.
-
Po dvouleté pauze zpátky do centra. Univerzitní jarmark se vrací v plné síle
Věda není nuda, je to zábava. Další důkazy předloží Univerzita Pardubice ve čtvrtek 16. června od 10 do 17 hodin na Pernštýnském náměstí.
-
Univerzita Pardubice získala patent na detekci rakoviny slinivky. Test odhalí nemoc v počáteční fázi
Univerzita Pardubice získala patent na detekování rakoviny slinivky. Tým prof. Holčapka našel způsob, jak zjistit nemoc v počáteční fázi, napsala škola v tiskové zprávě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Armáda nabízí ‚nový start do života‘. Sloužit v Česku budou moct i lidé se základním vzděláním
-
Skladování plynu státu opět rekordně vydělalo. Návratnost miliardové investice se může zrychlit
-
Předložila kritický audit a Válek ji obratem vyhodil. Za bývalou státní manažerku se teď postavil soud
-
Vedení zpravodajství ČT se vymezuje proti Součkovu ‚setkání s novináři‘. ‚Nepřijatelné,‘ píše Kubal