Pardubičtí vědci vyvinuli osobní filtr proti covidu pro humanitární pracovníky

14. červen 2022 10:17

Vědci pardubické univerzity vyvinuli speciální batoh s filtrem proti covidu-19. Funguje na principu polyesterové látky podobné flísové dece. Ta umí zachytit jemné aerosolové částice a je tak srovnatelná s účinností respirátorů třídy FFP3. Informovala  o tom vysoká škola s tím, že filtrační batoh by mohli používat lékaři pracující třeba v rozvojových zemích.

Filtrační materiál je podle vědců odolný chemicky, tepelně a mechanicky a svoji vysokou filtrační vlastnost neztrácí ani po vyprání při 95 °C. Nezávislý test Výzkumného ústavu bezpečnosti práce navíc potvrdil, že je sestava účinná na 99 procent a významně snižuje riziko nákazy.

Běžně dostupná látka

Celá sestava, která se dá sbalit do batohu, nevyužívá nanomateriály, ale běžně dostupnou polyesterovou pleteninu podobnou flísové dece. „Námi vybraný materiál má skvělý poměr mezi množstvím viru - aerosolu, který zachytí, a odporu, který klade při dýchání. Je proto srovnatelný s materiály použitými v respirátorech FFP3,“ říká hlavní autor studie Max Fraenkl z Centra materiálů a nanotechnologií Univerzity Pardubice.

Materiál, který vědci využili, je chemicky i tepelně odolný, a na rozdíl od netkaných materiálů používaným v respirátorech je odolný i mechanicky. Filtr z něj lze regenerovat varem nebo praním při 95 °C. Své filtrační schopnosti neztrácí ani při opakovaném vyprání či vyvaření.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související