Podmínky i peněžité tresty. Soud vynesl další rozsudek v kauze kladrubského hřebčína

15. únor 2023 08:40

Dvanáct lidí a tři firmy si v úterý u Vrchního soudu v Praze vyslechlo rozsudek ohledně zmanipulovaných zakázek na opravu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem mezi lety 2011 a 2013. Stíhání se týkalo první a druhé etapy obnovy. Nejvyšší trest dostal zástupce investora v hřebčíně v době zakázek Vladimír Nový.

Tresty jsou různě vysoké, nejvyšší připadl Vladimíru Novému, bývalému řediteli firmy Cettus a zástupci investora v kladrubském hřebčíně v době zakázek.

Podle vyjádření soudu se u něj podařilo prokázat několik trestných činů, například manipulaci se zakázkami, zvýhodňování jedné firmy oproti druhé, dotační podvod a dokonce i to, že byl součástí organizované skupiny.

Soudkyně mu uložila tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let a pokutu ve výši 200 tisíc korun. Výše trestu vychází z toho, že soud skutky vyhodnotil jako pokus nebo že byly ve fázi přípravy, žádná škoda fakticky nevznikla.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Navíc je označil jako jeden na sebe navazující skutek, což se lišilo od návrhu žalobce Adama Borguly, který trestné činy naopak hodnotil zvlášť a navrhoval poslat Nového do vězení na sedm let nepodmíněně.

Další projednání

Státní zástupce s verdiktem spokojený nebyl, především pokud šlo o dvě ze tří obžalovaných firem. „Překvapením zůstává, že odvolací soud neuznal přičitatelnost jednání dvou obžalovaných dvěma právnickým osobám a tyto, z daných důvodů tak jak jsem je dnes pochopil, nezprostil,“ uvedl Borgula.

Původní pokutu ve výši 1 300 000 korun nemusí platit firmy Strabag ani DOB Construction. Pokud jde o dalších jedenáct lidí a jednu firmu, kteří byli do kauzy zapojeni, odešli dotyční rovněž s podmínkami či pokutami.

Pro společnost Chládek a Tintěra jde o dva miliony korun. Podání případného dovolání k Nejvyššímu soudu bude podle Adama Borguly záležet na vrchním zástupci. „Jestli budu návrh na podání dovolání iniciovat, si ponechám poté, co obdržím písemné vyhotovení dnešního rozsudku,“ dodal státní zástupce.

Rozsudek soudu neznamená, že případ zmanipulovaných zakázek v kladrubském hřebčíně je u konce. Už dříve soud z případu vyčlenil k vlastnímu projednání tři firmy a obžalovaného Jiřího Mottla. Kdy by ale jednání mohlo pokračovat a zda bude veřejné, není zatím jasné.

autor: Kristýna Vašíčková | zdroj: iRozhlas
Spustit audio

Související