Pojedete vlakem a nemáte co číst? Sáhněte po knize na nádraží

26. září 2018

I dnes může fungovat služba založená na obyčejné lidské poctivosti. Při cestách na železnici si můžete přímo v některých nádražních budovách sami půjčit knížku. Vrátíte ji, až budete chtít. Akci chce podpořit taky nadcházející Týden knihoven.

Vyhlašuje ho Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. „Knihovny se snaží nabídnout nové služby a vůbec připomenout, že existují. Letos slavíme sté výročí knihovního zákona, který ukládal, aby v každé obci byla knihovna. Dnes už nejsme jenom výdejny a úložiště čtiva, ale spíš i komunitními centry. Umíme pomáhat s problémy. Jsme třeba napojení na kancelář ombudsmana,“ říká ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích Radomíra Kodetová.

Mluví taky o projektu Bookstart zaměřeném na rodiče a jejich děti ve spolupráci s pardubickou porodnicí. „Budeme oslovovat maminky na předporodních kurzech. Dostanou od nás voucher na bezplatnou návštěvu knihovny a využívání služeb v dětském oddělení až do tří let věku. Máme pro ně připravený program, ve kterém zjistí, jakým způsobem podporovat u dítěte rozvoj fantazie, komunikace, slovní zásoby a zároveň posilovat sociální vazby mezi rodičem a dítětem.“

Osmičková knihovna

V samotné krajské knihovně bude podle Kodetové první říjnový týden patřit letošním výročím. „Chystáme třeba výstavu o české státnosti v dokumentech a faksimiliích, což jsou listiny, které něco znamenají v historii našeho státu. Máme připravenou výtvarnou dílnu pro děti na téma znaky české státnosti. Taky bude bazar vyřazených knížek a ještě jako překvapení zavádíme nové služby.“

Knihovna pořádá i přednášku Co se vysílalo v rozhlase v osmičkových letech. Bude 4. října od 17 hodin v univerzálním sále. „Oslovili jsme známého archiváře Michala Ježka. Dějinná úloha rozhlasu byla poměrně neoddiskutovatelná. Ať si vezmeme válečné období, rok 1968. Přinášel informace. Taky v dnešní době, když se něco děje, je to médium, které chytnete všude. Technologie třeba zrovna nemusí fungovat, ale rozhlas se šíří po vlnách.“

Spisovatelé do knihoven

Bude jich deset. Tedy spisovatelů, knihoven i měsíců, ve kterých se setkají se čtenáři. Milovníkům literatury se formou autorských čtení a besed představí to nejlepší ze soudobé prózy a poezie. V Pardubicích všechno odstartuje 27. září Adéla Knapová, nejenom spisovatelka, ale i novinářka z týdeníku Reflex. Setkání plánuje na 17. hodinu v univerzálním sále knihovny.

Ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích Radomíra Kodetová

„Jsou to většinou mladí autoři poezie a prózy, kteří získali cenu Magnesia Litera. Velkým tahákem v únoru bude Miloš Urban, trochu kontroverzní, nekonformní. Chtěli bychom při té příležitosti zajistit promítání filmu Hastrman. Všechny knihy, o kterých budeme mluvit, se samozřejmě dají v knihovně půjčit,“ ujišťuje Radomíra Kodetová

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.