Poklady, laboratoř, koncerty. Zámek Moravská Třebová zve k návštěvě

16. červenec 2018

Renesanční perla České republiky, tak mluví o moravskotřebovském zámku jeho kastelán Jindřich Kos. Návštěvníky láká nejen na stálé expozice, ale také neobvyklé prohlídky a řadu kulturních akcí to vše pod hlavičkou Zámeckého kulturního léta 2018.

„Pohled na arkádové nádvoří pozdní renesance návštěvníky oslní asi nejvíc. Nic podobného v republice nenajdete,“ říká Jindřich Kos.

Na zámku nabízí klasické prohlídky o historii a životním stylu v minulosti, pak ale návštěvníci můžou navštívit také expozici středověké mučírny „Je tam pár věcí, které si návštěvníci můžou vyzkoušet. Občas se dobrovolník najde a nasadí si třeba palečnice.“

V zámecké věži je pak možné navštívit expozici věnovanou renezanční alchymii: „Tam se lidé dovědí zajímavosti o alchymii a nakonec uvidí i několik pokusů.“ Prohlídek ale nabízí na moravskotřebovském zámku mnohem víc. Jedna z nich představuje například poklady Moravské Třebové. A také mimo interiéry je na co koukat, na nádvoří zaujmou třeba šestery sluneční hodiny.

Zámek Moravská Třebová

Oživlé prohlídky

Zajímavým zpestřením jsou tzv. oživlé prohlídky: „Pokud se na ně člověk přijede kouknout, tak se o zámku nedozví nic,“ říká se smíchem kastelán Jindřich Kos a dodává: „Spočívá to v tom, že se tam hraje nějaký dobový příběh. V každé komnatě zámku se odehraje část příběhu a pak se jde zase dál.“ 11. srpna je možné doslova zažít detektivní příběh Případ vdovy.

Hudba na zámku

Letošní Zámecké kulturní léto nabízí nejenom koncerty, ale také divadelní představení. Pro děti to bude 12. srpna pohádka podle klasického příběhu Boženy Němcové O statečném kováři Mikešovi, dospělé návštěvníky pak pobaví hra Tři v Háji, kterou na nádvoří přichystali na 2. září.

Také folkový festival Moravskotřebovský bramborák našel na zámku své zázemí. Letošními hvězdami budou 21. Července Aleš Petržela s kapelou, skupina AG flek a další. Milovníkům klasické hudby pak udělá 19. Srpna radost koncert smyčcového tria Josef Klíč, Ivan Hřebabecký a Robert Kelnar. A kulturní zážitek pak můžete završit romantickou noční prohlídkou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.