Krajina Orlických hor a Podorlicka vypráví. Audiopříběhy z míst, kde se psaly dějiny
Od Lanškrouna po Dobrušku, od Orlického Záhoří po Týniště nad Orlicí. Není to jenom oblast, kam můžete přijet na rozhlednu anebo na běžky. Zpopularizovat její příběhy se rozhodl Jakub Hlaváček.
„Dohromady vznikne 31 příběhů a budou k poslechu začátkem léta na webu mojeorlickehory.cz. První příběhy se už teď dají poslechnout na geniuslocal.cz. Postupně jsem nacházel další a další zajímavosti. Nastal určitý přesah projektu, který bych chtěl dát další generaci. Příběhy jsou silně emotivní. Hrdinové nehleděli na vlastní bezpečnost, bojovali za republiku a podobně.“
Dlouhá cesta od nápadu k exportu
Příběhy jsou skutečné. „Než každý z nich vznikne, předchází mu důkladná historická analýza, aby všechno sedělo. Snažím se to vždycky zasadit do kontextu doby, historických událostí. Třeba v jakém stádiu zrovna byla druhá světová válka a podobně. Všechno dělám sám. Hodně mi pomáhá rodina. Náměty dávají města anebo místní podnikatelé. Cesta od začátku do konce je poměrně dlouhá a složitá. Jdete do archivu a zjišťujete věci, ze kterých vám padá čelist.“
Čtěte také
Podle Hlaváčka jde v případě příběhů o formát rozhlasové hry. „Představte si film bez obrazu. Dodržují se všechny technikálie scénáře. Vždy vyprávíme očima daného hrdiny. Natáčím si i ruchy. Když má projíždět lokomotiva, vezmu mikrofon a natočím si ji. Zážitek je o to silnější.“
Jeho samotného přitom příběhy provázejí na každém kroku. „Když jsem včera u Zemské brány štípal dřevo z jasanu, čekalo tam na mě překvapení. V polenu zavrtaný projektil, nejspíš ze druhé světové války. Krajina skrývá ještě mnoho tajemství. Spoustu zmizelých obcí poznáte tak, že uprostřed lesa uvidíte jasan anebo jabloň.“
Orlický Winton
Vůbec první natočený příběh se týká Leo Herrmanna. „Velký člověk, humanista, zachránil 2305 Židů z tehdejší sudetské oblasti po nástupu německého protektorátu. Byl u založení Státu Izrael. Produkoval první izraelský film. Přítel Alberta Einsteina. Mnoho materiálů o něm bylo v hebrejštině. Dnešní technologie naštěstí umožňují překlad,“ usmívá se Hlaváček.
Rád by, aby jednou příběhy komplet vyšly knižně. „Když je čtete, máte jinou představu oproti poslechu. Co příběh, to originál. Musím si je všechny pamatovat, aby to nebyla nuda. Aby se třeba neopakovala slovní spojení. Když se bavím s lidmi a říkám jim, co dělám za práci, jsou fascinovaní. Říkají, že tam jezdí, ale že tohle vůbec netušili, že se tam tohle odehrávalo. Možná budu jednou v kulturních domech vyprávět, jak příběhy vznikaly.“
Ukrývají historické příběhy paralely s dneškem? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Legendární hadraplán vyjel poprvé z Parníku
Velorexy na silnici už skoro nepotkáte. Pokud se ale chcete dozvědět všechno o jejich historii, vydejte se do Městského muzea v České Třebové.
-
Žamberk – východní brána do Orlických hor
Původně se osada založená v podhůří Orlických hor jmenovala Senftenberg. Jméno si ale české obyvatelstvo rychle počeštilo a dnes se město jmenuje Žamberk.
-
Letohrad je ideálním místem pro letní výlet
Malebné městečko pod Orlickými horami má své kouzlo - působí klidně, přitom ale rozhodně ne ospale. Milovníkům památek nabídne nevšední zážitky a dětem zase dobrodr...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.