Politici regionu

Poválečný ministr průmyslu Bohumil Laušman

Aktivně se podílel na poválečném budování socialistického průmyslu, který zahrnoval i znárodňování. V roce 1949 emigroval, ale STB  ho po 4 letech našla ve Vídni, unesla a dopravila potají zpět do Československa. V tajném procesu byl odsouzen na 17 let. Na svobodu se nevrátil, zemřel po vykouření cigarety s LSD, před očekávanou amnestií.

Bohumil Laušman se narodil 30. srpna 1903 v Žumberku, malé vesnici nedaleko Chrudimi, do učitelské rodiny. Maminka byla židovského původu a za války zahynula v koncentračním táboře.

V roce 1935 uspěl ve volbách a stal se nejmladším sociálnědemokratickým poslancem. Kvůli svým ostře protinacistickým názorům musel odejít do exilu. Z okupované země emigroval  v prosinci 1939, přes Jugoslávii, Itálii a Francii se dostal do Londýna. Jako člen Státní rady byl v kontaktu také s představiteli moskevského exilu.   

Účastnil se Slovenského národního povstání s ukrajinskými partyzány plukovníka Asmolova a setkal se i s komunisty Rudolfem Slánským a Janem Švermou. Šverma zahynul během ústupu po porážce SNP, jeho smrt byla později dána za vinu Rudolfovi Slánskému během procesu s ním v roce 1952. Laušman byl zajisté nepohodlný svědek tehdejších událostí.

Po válce věřil ve znárodněný průmysl

V roce 1947 se stal předsedou sociální demokracie. V únoru 1948 nepodal demisi, přestože musel cítit, že jde o výrazný politický zvrat v Československu. Zastává oportunistickou pozici, ale během roku je odsunut ze všech významných politických i nepolitických funkcí. V roce 1949 odchází do Bratislavy na místo ředitele elektrárny, ale cítil, že situace pro něho není bezpečná, a proto emigroval do Titovy Jugoslávie. Jeho rodina zůstala v Československu a zažila tvrdou šikanu ze strany STB.

Bohumil Laušman.jpeg

Laušman se časem stěhuje do Vídně, odkud ho ale STB unesla na Vánoce 1953 zpátky do Československa. V následujícím roce byl donucem k veřejné výpovědi o shnilém západním světě i zoufalém životě, který v zahraničí žijí čeští emigranti. Tato ostudná výpověď mu ale nijak nepomohla, v roce 1957 byl v tajném procesu odsouzen na 17 let vězení. A těsně před očekávanou amnestií v roce 1963 zřejmě po vykouření cigarety s LSD, která mu byla podána při výslechu, 9. května zemřel.

Je otázkou proč musel Laušman zemřít, pro koho byl na svobodě nebezpečný? Byl u mnoha válečných jednání  jak v Londýně, tak v Moskvě, znal okolnosti Švermovy smrti a nakonec věděl hodně o praktikách komunistického režimu, který ho unesl. 

Spustit audio

Související

  • Zapomenutá historie Choceňského Polska

    Během první světové války našlo 22 tisíc válečných uprchlíků přechodný domov  v samé blízkosti Chocně. Během podzimu roku 1914 zde vyrostla baráková kolonie. 

  • Příběhy z týlu a fronty druhé světové války

    Veteráni i pamětníci z východních Čech vzpomínají na události druhé světové války, která začala 1. září před 80 lety. 

  • Zmizelé židovské příběhy

    Žili mezi námi, byli to naši sousedé, spolužáci, přátelé. Druhou světovou válku jich přežilo tak málo, že k obnově židovských obcí už v mnoha městech nemohlo dojít. 

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.