Politici regionu

Utvářeli národní politiku v první polovině 20. století a přitom měli úzký vztah k našemu kraji. Byli z různých politických stran a dějinné události jim připravily nelehké osudy.

Všechny epizody

Vybrali jsme čtyři výjimečné osobnosti, Františka Udržala, Václava Jaroslava Klofáče, Bohumila Laušmana a Ludvíka Novotného-Záleského. Poslechněte si jaké byli životy těchto profesionálních politiků. Abychom Vám přiblížili, jací to byli řečníci, našli jsme v případě prvních tří autentické záznamy v archivech Českého rozhlasu. Nenechte si ujít například nejstarší zaznamenaný projev politika na gramofonovou desku z roku 1910.

Spustit audio

Související

  • Zapomenutá historie Choceňského Polska

    Během první světové války našlo 22 tisíc válečných uprchlíků přechodný domov  v samé blízkosti Chocně. Během podzimu roku 1914 zde vyrostla baráková kolonie. 

  • Příběhy z týlu a fronty druhé světové války

    Veteráni i pamětníci z východních Čech vzpomínají na události druhé světové války, která začala 1. září před 80 lety. 

  • Zmizelé židovské příběhy

    Žili mezi námi, byli to naši sousedé, spolužáci, přátelé. Druhou světovou válku jich přežilo tak málo, že k obnově židovských obcí už v mnoha městech nemohlo dojít. 

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.