Potírání bahnem, raut u piana, masáž nohou v pyžamu. I tak vypadá relax v lázních

9. prosinec 2016

Jestli si poslední dobou připadáte jako na kolotoči, asi přemýšlíte, jak z něj vystoupit. Někteří lidé volí jako možnou únikovou cestu z hektiky, stresu a nervů lázně.

„Poslední dva tři roky se zájem o lázeňské pobyty zvedá. Zaznamenáváme výrazný nárůst české klientely včetně samoplátců. Možná je to důsledek neklidu ve světě. Lidé mění destinaci,“ odhaduje lékařka Jitka Ferbrová z Tree of Life v Lázních Bělohrad.

Stíhá lékařka procedury na vlastní kůži?

Ferbrová má lázně jako práci. „Vyzkoušela jsem si pár procedur, které byly úplně nové. Ale že bych měla čas si všechno testovat, srovnávat, přiznám se, to tedy nemám.“

Když má zmínit nějakou zajímavou proceduru, vzpomene si na marockou lázeň neboli Rasulbath. „V dekorované parní kabině se natíráte různými druhy bahna. Je to spíš taková ceremonie, rituál. Jinak slatinné procedury představují základní léčebnou terapii českého lázeňství. Slatina drží dlouho teplo. Jsou tam určité léčivé minerály, substance.“

Radioaktivní pramen a čínské lázně

Lázně samozřejmě překračují hranice. Jitka Ferbrová se byla podívat třeba v čínských lázních. „Tam vás v šatně oblečou do květovaného pyžámka pod kolena s límečkem. Pak se objevíte v nádherné hale, kde je raut, piano. Můžete jít do další haly, kde sledujete na lehátku kino nebo pospáváte, hrajete hry, objednáte si masáž nohou. Zaplatíte vstup na 24 hodin. Můžete si tam dát schůzku, přespat, najíst se a podobně.“

Nevšední zážitek si Ferbrová přivezla taky z Kazachstánu. „Stavěla se tam nemocnice. Místní nás vezli k nějakému prameni a říkali, že je radioaktivní, protože tam kdysi byla jaderná elektrárna. Teď rezaté trubky… Ptala jsem se na radioaktivitu. To nevěděli, ale prý jim pomáhá.“

autor: MAL
Spustit audio