Přes dva miliony konkrétním dětem. Hudba pomáhá
Koncem roku mívají lidé otevřená srdce, občas i peněženky. A tenhle festival určitě slouží dobré věci. Každoročně podporuje handicapované dítě anebo sourozence z Pardubického kraje. Pořádá pro ně benefiční koncerty.
„My jsme obyčejná parta kamarádů, která čítá už asi 90 lidí. Motiv přišel před lety, když můj kolega, zakladatel festivalu bydlel ve městě, kde měl kamarádku s handicapovaným synem. Od té doby se snažíme vybírat rodiny, kterým pomáháme. Financujeme třeba kompenzační pomůcky,“ říká mluvčí projektu Karel Telecký.
Letos pro Davídka
Organizátoři se tentokrát rozhodli podpořit Davídka Hermana z Vysokého Mýta. Tomu se v šesti týdnech ve spánku zastavilo srdce a měl krvácení do plic.
Teď trpí dětskou mozkovou obrnou, má spastické končetiny a hypotonický trup. Sám nesedí, nepostaví se a svaly se mu tím pádem zkracují. Výtěžek letošního ročníku půjde na zaplacení léčebného pobytu v lázních, kde bude Davídek s maminkou rehabilitovat.
Zoubek, Řepa, Kulhavý. Koho přidáte do jejich společnosti?
Ceny Pardubického kraje čekají na své nové nositele. Se svou troškou do mlýna můžete přispět i vy. Právě teď krajský úřad sbírá jednotlivé návrhy a na jaře budeme znát výsledky.
Na prvním koncertu 17. listopadu vystoupí ve vysokomýtském M-klubu skupina Mydy Rabycad. Chlapci půjde taky výtěžek adventních koncertů. Ty budou v Morašicích, v Litomyšli, ve Vysokém Mýtě a nově i v Tylově domě v Poličce. Vystoupí Litomyšlský symfonický orchestr a zapojí se taky kapela Parkoviště pro velbloudy.
Letošní ročník nekončí 25. prosince. Závěrečnou tečku obstará koncert frontmanů Čechomoru Františka Černého a Karla Holase 7. ledna 2019 v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě.
Cena z kraje
Autoři myšlenky na festival Hudba pomáhá taky už získali Cenu Za zásluhy o Pardubický kraj. „Byli jsme velmi překvapení, že si takovou cenu zasloužíme. Stanuli jsme na jednom pódiu vedle válečných veteránů, vedoucích představitelů univerzity anebo lidí, kteří zachraňovali lidské životy. V tu chvíli mě napadalo, co tam vlastně děláme. Potěšení z té ceny bylo opravdu obrovské,“ přiznává Karel Telecký.
Za dobu svého trvání festival získal víc než dva miliony korun určených na konkrétní pomoc pro místní děti s různými formami postižení. Koncerty navštívilo 10 000 lidí a vystoupilo na nich 62 hudebních skupin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.