První v Česku. Hlinsko je město chytrých vodoměrů

22. červen 2018 07:10

V koupelně praskne hadička, začne se rozlévat voda, vodoměr to pozná a majitel dostane varovnou SMS, že je něco v nepořádku. Takhle nějak by to mělo fungovat v Hlinsku. Technici tam postupně montují chytré vodoměry, které budou hlídat celé město.

„Smart měřidlo je náhrada indukčních měřidel. Neopravuje se, je bateriové a jeho životnost je 15 let,“ říká zástupce dodavatelské firmy Luboš Bafrnec a ukazuje plastovou krabičku, která připomíná malou autobaterii.

Chytré vodoměry už pokrývají polovinu Hlinska. Znamenají výhodu pro vodaře i pro samotné odběratele, vysvětluje Luboš Bafrnec: „Má to v sobě integrovanou paměť, umí to měřit maxima, minima, umí to hlavně alarmy. Koncového uživatele tak umí upozornit na to, že má někde průsak, teče záchod nebo kape umyvadlo.“

Přesný záznam spotřeby, který vodoměr odesílá na centrálu, tak pomohl odhalit závadu v jedné z mateřských škol, popsal konkrétní případ Tomáš Holub z chrudimské vodárenské společnosti: „Přes víkend, kdy tam nikdo není, mají spotřebu 4 kubíky. Nemohli najít závadu. Když jsme vyjeli graf, přesně byl vidět den, kdy se to zlomilo a začal ten velký odběr. Oni byli schopni identifikovat poruchu, protože zjistili, že se něco dělalo s bojlerem a že mají vadný pojistný ventil na bojleru.“

A přesně to je i cíl přechodu na chytrou technologii. 1700 vodoměrů po celém Hlinsku umožní on-line sledování spotřeby a zároveň okamžité varování zákazníka třeba e-mailem, nebo SMSkou.

Hlinsko jako průkopník

Dodavatelé chtějí kompletní výměnu dokončit ještě letos. Pak by Hlinsku podle Romana Peška, ředitele Vodárenské společnosti Chrudim mělo patřit republikové prvenství: „Kompletní pokrytí podle mých informací nemá žádné město v České republice ani ve střední Evropě.“

Vybudování chytrého vodního města bude stát 6,5 milionu korun.

Na lampách jsou umístěné tzv. opakovače, které pomáhají s přenosem signálu z chytrých vodoměrů do Vodárenské společnosti Chrudim
Spustit audio