Původně chtěl vyrobit jen tradiční jesličky. Třebechovický betlém od Josefa Probošta je unikát

12. listopad 2024

Největší audioportál na českém internetu

Třebechovický (Proboštův) betlém | Foto: Třebechovické muzeum betlémů

Původně chtěl vyrobit jen tradiční jesličky. Třebechovický betlém od Josefa Probošta je unikát

Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický betlém, národní kulturní památka. Jeho autorem je povozník a lidový řezbář Josef Probošt. Betlém tvořil od roku 1882 až do své smrti v roce 1926.

Původně chtěl vyrobit jen tradiční jesličky, dárek pro svou ženu. Pak se je rozhodl rozšířit a doplnit o výjevy z každodenního života třebechovických obyvatel. Nejprve vodil postavičky jako loutky, pak vytvořil systém provázků, který poháněl hodinový strojek.

Funkční pohyblivý mechanismus zkonstruoval až třebechovický sekerník Josef Friml. Díky jeho soustrojí se sto padesát postaviček betléma pohybuje na pásech, třetina z nich umí hýbat hlavou a údy. Původně se stroj rozpohybovával ručně klikou, později přibyl elektrický motorek.

Betlém byl mnohokrát vystaven u nás i v zahraničí. Z největšího úspěchu se těšil v kanadském Montrealu na světové výstavě EXPO 67. Nakonec pro něj v Třebechovicích vybudovali samostatné muzeum. To se postupně vyprofilovalo jako specializované muzeum betlémů.

autor: Jitka Škápíková

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.