Ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Fraňková končí

Krajská nemocnice Pardubice, multioborový pavilon
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krajská nemocnice Pardubice, multioborový pavilon

Ředitelka Pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková končí, kvůli případu poškození zdraví novorozence ji k dnešku odvolalo představenstvo. Další opatření budou následovat tak, aby se situace urychleně vrátila do standardní situace, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

„Jako zástupcům vlastníka, tedy Pardubického kraje, a zástupcům občanů kraje nám záleží na poskytování kvalitní, dostupné zdravotní péče lege artis (podle pravidel umění lékařského). Proto již není možné dále váhat, je třeba provést srozumitelné kroky, které pomohou vrátit důvěru veřejnosti v největší zdravotnické zařízení kraje,“ uvedl Netolický.

Odvolaná ředitelka Pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková

Děvčátko narozené v červnu v Pardubické nemocnici zřejmě nedostalo včas antibiotika proti nákaze streptokokem a ponese si trvalé následky. Při interním prověření případu nemocnice dospěla k tomu, že mohl nastat nesoulad mezi doporučeným a realizovaným odborným postupem. Minulý týden kvůli případu lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky.

Ženu, které se děvče narodilo, před porodem odmítly přijmout nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a Hradci Králové. Podle společnosti Nemocnice Pardubického kraje by zdravotní komplikace nemusely nastat v případě normálního transportu a včasného podání antibiotik před porodem. Žena trpěla streptokokovou infekcí, která se přenesla i na dítě.

Kontrola z ministerstva

Situaci v Pardubické nemocnici chce podle aktuálního vyjádření na Twitteru nechat prověřit i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO). Ministerská kontrola se má zaměřit se na kvalitu poskytované péče v porodnici, na novorozeneckém a dětském oddělení.

Hejtman Netolický chce zjistit, co přijetí pacientky v Pardubické nemocnici předcházelo. „Proč občanka Vamberka z Královéhradeckého kraje nebyla ani vyšetřena ve své spádové nemocnici v Rychnově nad Kněžnou? Proč Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje pacientku nepřevezla do spádové Fakultní nemocnice Hradec Králové? Proč musela ve vozidle záchranky ujet 108 kilometrů?“ ptá se Netolický na Facebooku. Inicioval proto na tento čtvrtek schůzku, kde by si všechny zainteresované strany měly vyměnit informace, co se vlastně stalo.

Petice na podporu primáře

Hejtman Českému rozhlasu Pardubice také řekl, že dostal petici 21 lékařů, kteří naznačili, že v případě odvolání jejich primáře jsou připraveni podat výpovědi. Podle Netolického je ale v sázce kredibilita a kvalita péče.

Pardubická nemocnice také čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém komatu. Obviněny jsou i lékařka a dvě zdravotní sestry z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Spustit audio

Související