Rok 1962: Zvítězil Waldemar Matuška

6. červen 2020

V roce 1962 byl vyhlášen první ročník ankety Zlatý slavík. Historicky prvním vítězem se stal Waldemar Matuška, hitem roku 1962 píseň Ach ta láska nebeská.

Českoslovenko a svět v roce 1962:

Československo mělo tehdy 13 745 377 obyvatel. Prezidentem byl Antonín Novotný. Začala Kubánská raketová krize – svět se ocitl na pokraji nukleární války. U nás byl redakcí časopisu Mladý svět vyhlášen 1. ročník ankety Zlatý Slavík.

Do ankety tenkrát přišlo 797 dopisů. Pořadatelé připisovali písničce a interpretovi na prvním místě dva body a ostatním jeden bod.

Nikdo tenkrát netušil, že se rodí hned několik nových fenoménů. Hitem roku 1962 je ten, který napsali tehdy velice populární Jirkové ze Semaforu Šlitr a Suchý pro Waldemara Matuška a Evu Pilarovou. Jmenoval se Ach, ta láska nebeská. Historicky prvním Zlatým slavíkem je tedy navždy Waldemar Matuška.

autoři: Martin Hrdinka , JMys
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.