Samoléčba artritidy u mořských rašelinišť někdy může ublížit

15. leden 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Klouby nás bolí nejvíce v zimě

Revmatologie spadá do oboru vnitřního lékařství a zabývá se chorobami, které se projevují na pohybovém aparátu. Této vědní disciplíně se dlouho věnuje docent Petr Bradna z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Když nás bolí klouby nebo svaly, nemusí to být pokaždé projev revmatického onemocnění. „Větší problém spíš bývá v momentě, kdy některý z drobných kloubů na rukách nebo nohách začne otékat. Zcela zásadní je, onemocnění zachytit v raném stádiu, což je zhruba do tří měsíců od prvního otoku. Návštěva lékaře je v takovém případě nezbytná. Choroba se dá zastavit, ale vyléčit jen v naprosté menšině případů,“ uvádí z praxe docent Bradna.

Revmatoidní artritida

Do skupiny revmatických onemocnění patří nejčastěji dna, Bechtěrovova choroba, nebo revmatoidní artritida. „Jedním z příznaků u artritidy může být ztuhlost a bolest. Poznáme to jednoduše třeba při srdečném a pevném stisknutí ruky.“

Začátek obtíží bývá plíživý. Bolesti začínají u jednoho nebo více kloubů současně, intenzivní a silné jsou obzvlášť po ránu. Objevuje se zvýšená teplota, hubnutí a únava. Postupně dochází k omezení hybnosti a postupnému ochabování svalstva, které kloubem pohybuje.

Bahenní lázně

Velmi přínosná může být lázeňská terapie. Na zklidnění bolestí u revmatoidní artritidy by lékař Bradna doporučil třeba bahenní lázně v Piešťanech. „Známé jsou i díky soše revmatika, který po zdejším pobytu láme svoji berli a zahazuje ji do Váhu. Léčbu teplými zábaly lékaři volí v případě, když aktivita zánětlivého procesu není příliš vysoká a kloub je v klidu. Pozor na samoléčbu u moře na pláži, kde se na některých místech nacházejí přírodní rašeliniště. Zábaly nejsou vhodné na aktuálně zanícené klouby, mohli byste si ublížit. Efekt je stejný, jako když si na spálený prst pustíte horkou vodu. Potíže se naopak rapidně zhorší.“ Zajímavá pro české turisty je takzvaná Černá pláž s léčivým bahnem a pískem v bulharském letovisku Pomorie.

Co je příčinou revmatických onemocnění, si poslechněte ze záznamu.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související