Senior taxi v Hlinsku doveze k lékaři i rodiče s dětmi

Řidič pomáhá seniorce vystoupit z vozu

V Hlinsku začalo jezdit speciální taxi. Seniorům, ale třeba i maminkám s malými dětmi má usnadnit cestování na úřady nebo k lékaři. Služba má ale svoje pravidla a zvláštního taxíka si nemůže objednat každý.

Speciální taxi si mohou zavolat tři hlavní skupiny cestujících - jednak senioři, tedy lidé ve věku 65 let a starší, potom lidé se zdravotním postižením nebo sníženou pohyblivostí a služba je také určená pro doprovod dětí do čtyř let věku.

Zájemci, kteří chtějí taxi využívat, si musí nejdřív opatřit průkazku, která je k tomu opravňuje. Vydává ji hlinecký městský úřad a slouží vlastně ke kontrole, jestli má cestující na taxi nárok.

K lékaři i do školky

Hlinecké taxi jezdí po městě a zajíždí také do všech místních částí, které k němu patří. Řidič může cestující dovézt k lékaři, do lékárny, na různé úřady a mezi zastávky patří i sídla různých volnočasových organizací - to je třeba klub seniorů, který pořádá pravidelné schůzky.

Taxi ale není možné využít třeba k tomu, aby rodiče odvezli dítě do školky, tak služba nastavená není.

Ke kadeřnici nebo doktorovi se senioři z Chocně dostanou za pár korun

03615097.jpeg

Český červený kříž rozšiřuje na Orlickoústecku nabídku takzvané senior dopravy do dalšího města. Je jím Choceň, která se tak stala pátým městem v okrese, které tuto službu důchodcům nabízí. Zatím jen na půlroční testovací provoz.

Cestující zaplatí dvacet korun za přistavení auta. Zbytek bude doplácet město. Každý pasažér si s sebou může vzít jednu osobu jako doprovod a auto může převážet kočárky, nebo třeba chodítka a další pomůcky.

Službu lze využít v pracovních dnech v době od 7:00 do 16:00 hodin, je však nutné si ji alespoň den předem objednat. Pokud potřebuje cestující zajistitdopravu i zpět, musí ji také objednat, jinak platí objednávka pouze pro jednu cestu.

Zkušební provoz potrvá do konce roku, pak se radnice rozhodne, jestli bude pokračovat, nebo jestli nějak pravidla služby změní.