Skromnější a méně mezinárodní. Keltové letošní Lughnasad ubránili

21. červenec 2020

Bude. Festival keltské kultury v Nasavrkách vyhoví všem nařízením a nabídne maximum možného. Potrvá od 28. července do 1. srpna a podle stávajících pravidel může přivítat nanejvýš pět tisíc lidí.

„Počítáme, že přijede 50 dobrovolníků. Víc jsme jich kvůli limitům brát nechtěli. Snažili jsme se, aby každý den byl podobný. Koncerty jsme rozdělili. Začínat budeme v 10 hodin a končit ve 20 hodin. V pátek i v sobotu budou dva koncerty, takže budeme končit někdy ve 22 anebo 23 hodin podle zájmu návštěvníků,“ říká ředitel festivalu Vladimír Saifr.

Obři u vchodu

Ještě před bránou s placenou zónou bude otevřený velký jarmark s občerstvením. „Pozvali jsme i řezbáře. Slíbili, že nám vyřežou dva velké bojovníky, Kelty v nadživotní velikosti. Ti bránu pohlídají. V pátek a v sobotu program obohatí speed carving. Výtěžek z vyřezaných soch půjde na dobročinné účely. Sehnali jsme obrovské duby o průměru 90 centimetrů a výšce 2 metry.“

Lughnasad

Je to jeden z osmi hlavních keltských svátků, oslava sklizně. Pro Kelty bývala účast prakticky povinná. Věřilo se, že kdo ho slaví, zajistí si dostatek obilí, mléka, dobrou úrodu ovoce a domácí pohodlí.

Akce je podle Saifra pro všechny generace. „Rodinám s dětmi by se mohl líbit celý kulturní program. Bude tam divadlo, souboj Římanů a Keltů. Kromě keltské kuchyně i římská kuchyně. Připravujeme mnoho soutěží a her v keltském stylu.“

Nocleh bude tradičně zajištěný ve stanovém městečku za splnění nutných hygienických podmínek. Třeba taky u každého stánku bude dezinfekce. „Pokusíme se, aby mezi nimi byly rozestupy. Sledujeme média a webové stránky ministerstva zdravotnictví. Situace v okrese Chrudim je zatím velmi příznivá.“

Oslava keltských dožínek Lughnasad v Nasavrkách

Vstřícní muzikanti

Přístup pozvaných účinkujících byl prý příkladný. „Nepodařilo se nám sehnat všechny sponzory a většina kapel přijede jenom za cestovní náhrady plus nějaké občerstvení. Za to jim patří velký dík. Měli jsme pozvané keltské kapely ze Srbska, Polska. To všechno je zrušené. Možná dorazí nějaký Kelt třeba z Maďarska, ze Slovenska, takže trochu mezinárodní ten festival zůstává,“ usmívá se ředitel Vladimír Saifr.

Ochrannou ruku nad akcí podle jeho slov podržel Pardubický kraj. „Dostali jsme se totiž do Tváře kraje a získali jsme značný příspěvek. Díky tomu festival vůbec můžeme uskutečnit. Snad už 15. ročník bude bez veškerých omezení.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.