Šlapacích moskvičů mají v Horních Ředicích plnou půdu. Provětrají je na srazu

24. srpen 2017

Prastará hračka ze Sovětského svazu přežila až do dnešní doby. Taky jste kdysi toužili po šlapacím moskviči? Pak budete vášni rodiny Brandýských rozumět.

„Legendární hračku jsem kdysi dávno jako kluk dostal k Vánocům. Skončila zničená v kovošrotu. Když se mi narodila dcera, hledal jsem autíčko, abych jí udělal radost. Teď jich máme třicet,“ říká Martin Brandýský.

Jednoduchá krása

Do moskviče se vejde dítě ve věku asi od tří do sedmi let. „Moje mladší dítě jezdí pořád, starší se tam nevejde. Dělaly se čtyři různé série. Autíčko má krásný volant, klakson, koženou sedačku, dva přední světlomety a mechanismus na šlapání. Někteří projedou klidně celou naši vesnici.“

V poslední době zažil Pardubický kraj závody šlapacích vozítek. „Oproti šlapacím moskvičům jsou šlapací vozítka pro dospělé, protože mají převodníky jako na kole. Moskvič má jenom jeden převod. Přemýšlíme ale o možné účasti na těchto závodech, pokud se nám podaří nějaké vozítko s úpravou moskviče vyrobit,“ přiznává Brandýský.

Čtěte také

V sobotu 26. srpna bude pátý sraz šlapacích moskvičů na víceúčelovém hřišti u rybníka v Horních Ředicích. Autíčka si můžete prohlížet a taky se s nimi dá projet. Nebude chybět velké elektronické dopravní hřiště, různé soutěže a podobně.

Každý, kdo se zajímá o šlapací moskviče, může být v Klubu šlapacích moskvičů. Aktuálně hlásí skoro sto členů. U jeho zrodu stála právě rodina Brandýských.

autor: MAL
Spustit audio