Služka přinesla peníze. Štáb nového filmu strávil v kraji celý natáčecí měsíc
Jste rádi, když na plátně anebo na obrazovce vidíte povědomé místo? A co teprve kdyby to byl váš dům? Klidně ho nabídněte filmařům.
Natáčení úzce souvisí s turismem. Spousta lidí cestuje po lokalitách spojených s filmem. I proto vznikla „filmová kancelář“ East Bohemia Film Office. Na starosti ji má Destinační společnost Východní Čechy, která Pardubický kraj propaguje jako atraktivní turistickou destinaci. Právě na ni se obracejí jednotlivé produkce a domlouvají spolupráci.
Radši předem
Každá z produkcí se na kancelář obrátí jindy. „Ideálně se nám to stalo s panem Hřebejkem, který chce natáčet film Dceruška. Oslovil nás na začátku, když měli jenom hrubý scénář. Do něj se dají dobře zakomponovat lokace, ke kterým máme snadný přístup, dobrý kontakt, prostě film friendly lokace. Někdy se na nás štáby obrátí, když mají sami vybranou lokaci, což bylo třeba u nového filmu Služka,“ říká ředitelka Destinační společnosti Alena Horáková.
Co nabízí? „Naším hlavním benefitem je znalost území. Máme už i nějaké jméno. Dokážeme zajistit zábory, ubytování, služby řemeslníků. Fungujeme jako poradenská společnost. Za služby si neúčtujeme žádné peníze. Jsme neziskovka.“
Sama společnost organizuje takzvaná location tours, tedy poznávací cesty pro filmové profesionály. „Ukážeme jim místa, kde by se dalo natáčet, včetně brownfieldů, lesních cest, mostů. Nejde tedy jenom o turistická místa. Vyplatilo se to, protože si na nás zvykli jako na filmovou kancelář. Pak se rádi vrací, když vidí, že to funguje.“
Tank na „Pernštýňáku“
Štáby při natáčení využívají zdejší dodavatele a služby, což podporuje místní ekonomiku. „Pokud jde o celovečerní film, tak rozpočet jde do desítek milionů a určité procento logicky zůstane v regionu. Samozřejmě záleží na počtu natáčecích dní. Třeba film Služka se v kraji točil přes 30 dní, konkrétně na slatiňanském zámku, v Železných horách a v Holicích. Určitě přinesl peníze. To je značka ideál. Měl mimochodem exkluzivní předpremiéru v Pardubicích.“
Horáková tvrdí, že se kolem jejich sociálních sítí vytvořila komunita lidí, která sleduje, co se kde bude natáčet. „Sami se pak hlásí a kontaktují nás. Jsou rádi, že se jejich nemovitost, pole, rybník objeví ve filmu.“
Věděli jste, že třeba Pernštýnské náměstí v Pardubicích si díky dlažbě zahrálo Václavák roku 1968 ve filmu Jan Palach? „Tank ale něco váží. Museli ho vykuchat, aby památkově chráněnou dlažbu nezničil.“
Související
-
Vica Kerekes se nastěhovala do Slatiňan. Filmaři na zámku natáčí historické drama
Zámek ve Slatiňanech je už několik týdnů zavřený. Ještě před mimořádnými opatřeními proti koronaviru se tam nastěhoval filmový štáb. Natáčí historické drama Slúžka.
-
Arabela i Lotrando. Po stopách filmů, které se točily u vás za domem
Příroda Králického Sněžníku, litomyšlský zámek nebo lidové stavby Vysočiny lákají filmaře už desítky let. Do Pardubického kraje míří i zahraniční filmové štáby.
-
Turisté už našli Pardubický kraj. Umí se prodat
Konkurenci najdeme ve všem. Nevyhnula se ani cestovnímu ruchu. Přesto do Pardubického kraje začíná jezdit víc turistů, říká ředitelka Destinační společnosti Východn...
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka