StarDance čeká finále. Hrát bude nejpočetnější kapela na světě

14. prosinec 2021

Populární televizní soutěž od roku 2006 přikovává diváky k obrazovkám. Vliv mají známé tváře, dechberoucí výkony, ale určitě i hudební doprovod v podání Moondance Orchestra.

Jedním ze členů kapely je i pardubický rodák Vlastimil Bičík. „Na začátku jsem to dělal ještě společně se SuperStar. Pamatuju si, jak jsem přebíhal mezi dvěma soutěžemi. Snažili jsme se to s kapelou postíhat, ale zjistili jsme, že to opravdu nejde. Všechno se křížilo,“ vzpomíná na dřevní doby.

Jenom muzika

Že StarDance vyhlíží vrchol dalšího ročníku, musí hudebníky nechat v klidu. „Zásadně se soustředíme na hudbu. Jinými emocemi se nemůžeme nechat ovlivnit. Přímé přenosy jsou i tak psychicky vyčerpávající. Jakákoliv chyba je strašně slyšet. Máme fantastického zvukaře, který si týden dopředu půjčuje partitury, aby věděl, kdo co kde hraje. S nikým takovým jsem se v životě nepotkal. Při prvním ročníku nás podezřívali, že hudbu pouštíme ze záznamu. Nikdo nevěřil, že je možné vyrobit napřímo takový zvuk.“

Vlastimil Bičík

Šéf orchestru Martin Kumžák v týdnu rozesílá noty a muzikanti si dělají domácí přípravu. „Většinou je to napsané tak dobře, že zkoušíme až na místě. Ve čtvrtek ráno máme samostatnou zkoušku s kapelou. Zahrajeme to několikrát, pak teprve zkoušíme s tanečníky. V pátek tančí bez nás podle nahrávky. V sobotu ráno je další zkouška, pak generálka a večer přímý přenos.“

České hudební těleso na soutěži představuje dnes už 19 lidí. „V Británii a v Americe nic takového nemají. Tam je jich třeba jenom 5 nebo 4. Nemůžou si dovolit zahrát to, co my tady,“ podotýká Bičík.

Ze slavného rodu

Kde se vůbec u varhaníka, hráče na klávesové nástroje, pedagoga, korepetitora vzala láska k muzice? „Ve svých necelých třech letech jsem údajně slyšel o Vánocích doma hrát Rybovu Českou mši vánoční, kterou táta pustil na gramofonu. Oslovil mě ten zvuk varhan. Navíc po svém prastrýci pocházím z proslulého pardubického muzikantského rodu Lautnerů. Přes nějaké koleno jsem tak podědil lásku k hudbě. Vztah jde určitě z této strany.“

V pubertě začal Vlastimil Bičík poslouchat Genesis, Floydy, kapelu Yes. „Už tenkrát jsem si chtěl zahrát v jakékoliv kapele. Některé sny se mi plní zatím úplně neuvěřitelně. Hrál jsem třeba v Praze na stejné varhany jako Mozart anebo v Lipsku na varhany, které navrhnul Bach.“

Bičík koncertoval už v řadě evropských zemí, natáčel filmovou hudbu anebo se podílel na různých muzikálech.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.