Vlastimil Bičík – varhaník, pedagog

5. duben 2013

Pardubický rodák hraje v muzikálech, ve Stardance a natáčí s Ivou Bittovou

Vlastimil Bičík, kterému nikdo neřekne jinak než Vlasta, je synem významného pardubického archiváře Zdeňka Bičíka, po svém prastrýci pochází z proslulého pardubického muzikantského rodu - Lautnerů. K hudbě se dostal tak, že ve třech letech slyšel varhany a projevil přání na ně hrát. Na pardubické konzervatoři ho vedl profesor Václav Uhlíř, na AMU, kterou nedokončil, byl ve třídě Aleše Bárty.

Už za pardubických studentských let se příležitostně věnoval i jiné muzice než varhaní hře. I dnes platí za velmi renesančního hráče. Koncertuje v řadě evropských zemí (Rakousko, Německo, Polsko, Holandsko, Bosna). Je velmi žádaným studiovým hráčem - natáčel filmovou hudbu pro snímky Želary, Panství, Horem pádem a Kvaska. Je také jedním z nejvyhledávanějších hudebníků současné muzikálové scény, jako korepetitor nebo jako hudebník se podílel na muzikálech Vlasy, Rusalka, Hamlet, Krysař a Rockquiem.

Vlastimil Bičík

Vlasta Bičík je dlouholetým uměleckým partnerem Martina Kumžáka, spolu hrají v kapelách Pajky Pajk a Moondance Orchestra. Obě tělesa patří mezi oblíbené doprovodné kapely, pravidelně se objevují na televizní obrazovce (Stardance, Česko hledá superstar).

Bičík působí jako pedagog na Státní konzervatoři v Praze. Ve zřídkavých chvílích volna se rád věnuje vaření a jakékoliv manuální práci.

Příští týden si Jolana Voldánová do studia pozve dlouholetého diplomata Hynka Kmoníčka. Pardubický rodák a bývalý hudebník působil jako velvyslanec v Indii, Austrálii a v OSN, kde se stal v historii prvním českým předsedou rozpočtového výboru. Před pár dny se ze světa vrátil, když si ho na Pražský hrad vytáhl nový prezident Miloš Zeman a Kmoníčka jmenoval jako svého ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Rande s Jolanou a Hynkem Kmoníčkem si nalaďte v pátek 12.4. ve 13:10.

Kmoníček
autor: Tomáš Klement
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?