Startuje Loutkářská Chrudim. Letos s vůní celeru

30. červen 2017

Loutka nemusí být na špagátech a loutkové divadlo není jenom pro děti. Zažité představy se snaží zbořit letošní 66. ročník loutkářského festivalu. O vystoupení z řady svědčil i plakát s celerovou tváří, sádrovým chrupem a vidličkou.

„Jsem rád, že to je něco, o čem se mluví. Plakát splnil účel, je vidět. V záplavě dalších plakátů se nějakým způsobem odlišuje. Ale i loutkářství se odlišuje. Rozvíjí fantazii. Když ji člověk má od dětského věku, pak se mu lépe daří řešit pracovní problémy. S takovým člověkem se velmi dobře spolupracuje,“ říká programový ředitel Michal Drtina.

Mají z toho děti strach?

Kritici podoby plakátu mluvili v minulých dnech třeba o tom, že celerová postava spíš děti děsí, než láká na pohádku. „Mě nejvíc udivuje, když se dospělí vyjadřují za děti. Když říkáme, co děti děsí, děsí to spíš nás. Nakonec děti v pohádkách vidí úplně něco jiného než dospělí. Dítě podle jednoho amerického psychoanalytika umí podvědomě číst to nejpodstatnější v základních pohádkách, což mu umožňuje vyrovnávat se se světem.“

Loutkářská Chrudim - plakát 66. ročníku

Z celeru se budou podle Drtiny dokonce během festivalu vyrábět loutky, konkrétně v Muzeu loutkářských kultur. To přímo v neděli oslaví 45 let existence. Chystá se i beseda s tvůrci plakátu. „Chceme trochu narušovat to, že loutka je nějaký objekt, marioneta, maňásek, javajka. Ale třeba se loutkou může stát i ten celer.“

Výhody loutky

Jako další pozůstatek doby minulé vidí Michal Drtina, když si někteří lidé myslí, že se na loutky dívají jenom děti. „Dřív se přes loutky vychovávalo. Loutky ale umožňují velmi dobře používat metaforu. Tím se liší od živého herce.“

Čtěte také

V hlavním programu letošní Loutkářské Chrudimi najdeme různé inscenace vzešlé z krajských přehlídek. „Je tam velmi silná část inscenací pro dospělé, které se věnují zásadním tématům jako třeba manipulace. Ale děti si taky přijdou na své, a to v dopoledních hodinách.“

Jinak program nabídne několik desítek představení, ale i odborné semináře a loutkářské dílny. Živo bude taky kolem Divadla Karla Pippicha na venkovních produkcích. Loutkářská Chrudim potrvá od 30. června do 6. července.

Loutky kočovných loutkářů MLK Chrudim
autor: MAL
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.