Studánka Leoše Janáčka v Bílovicích nad Svitavou připomíná skladatele i slavnou operu

Ke studánce Leoše Janáčka nás zavedl vedoucí Polesí Bílovice Pavel Podlipný
Hudebního skladatele Leoše Janáčka připomíná studánka v lesích u Bílovic nad Svitavou na Brněnsku. Památník doplňují bronzové desky s úryvky slavné opery Příhody lišky Bystroušky, jejíž děj se odehrává v nedaleké myslivně. Studánka je snadno dostupnou a u turistů velmi oblíbenou zastávkou nejen v horkých letních dnech.
Bílovickému polesí se někdy přezdívá vzdušné lázně. Přesto, že sousedí s jihomoravskou metropolí, je v nich díky kopcovitému terénu na okraji Moravského krasu a bohatým lesům vzduch o poznání čerstvější. Lokalita navíc nabízí spoustu pěkných tras, které doplňují zastavení lesnického slavína. K nim patří i Studánka Leoše Janáčka.
Studánka získala svou současnou podobu památníku v roce 1978. Kamenný portál s vyústěním vody zdobí bronzové desky, nesoucí úryvky ze slavné opery Příhody lišky Bystroušky, kterou Leoš Janáček zkomponoval mezi lety 1921 a 1923. Na jedné z desek je autogram Leoše Janáčka a citát z monologu revírníka: "Jak je les divukrásný". Druhá deska zobrazuje notový part s motivem studánky.
Ke studánce vede pohodlná asfaltová cesta, vhodná pro pěší i cyklisty. Od sokolovny v Bílovicích nad Svitavou je po zelené turistické trase vzdálená přibližně půl kilometru. Voda ze studánky není laboratorně sledována, její pití je tak na vlastní riziko. Zvláště v období vydatnějších dešťů může být kvalita vody mírně zhoršená. Pramen je nicméně vítaným osvěžením uprostřed krásných lesů nejen v parném létě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.