Svojanov je hrad plný romantických příběhů
Je to jeden z našich nejstarších kamenných hradů. Hrad Svojanov ležící v malebném údolí Křetínky je unikátní i tím, že se v něm mísí gotika i empír, tedy tajemný středověk s romantickým 19. stoletím. A za jeho zdmi se odehrála řada příběhů velkých lásek.
Založili ho v malebném údolí řeky Křetínky někdy kolem roku 1224 jako pevnost, která měla strážit obchodní stezku později nazývanou Trstenická.
Hrad Svojanov je také od svých počátků spojen se jménem krále Přemysla Otakara II. A jeho manželky Kunhuty, která tam žila i po Přemyslově smrti, a to se svým dalším vyvoleným Závišem z Falkenštejna. A tak byly hradby Svojanova svědkem prvního velkého příběhu lásky, jednoho z nejznámějších v českých dějinách, který skončil dvojnásobně tragicky. Nejprve královninou předčasnou smrtí a později zatčením Záviše a jeho popravou.
O Kateřině zazděné a uvězněné
Z nejstarších dob hradu se dochovala například věž nebo hradby. V nich údajně skončil život další zamilované ženy na Svojanově. Byla jí Kateřina, manželka majitele hradu v 2. polovině 16. století Hertvíka Žehušického z Nestajova, který byl proslulý svou krutostí. Kateřina ale milovala místního kováře a scházela se s ním i po svatbě, a to prý hlavně na rozcestí blízko hradu na cestě na Rohoznou.
Tam je Hertvík prý jednou objevil a zajal. Kováře popravil a Kateřinu nechal zazdít do svojanovských hradeb. Jestli je to pravda, se přesně neví, ale jisté je, že v roce 1805 skutečně nalezli v hradbách zazděnou kostru ženy.
Dalšími středověkými prostory na hradě je tzv. dům zbrojnošů, unikátní rozsáhlá pozdně gotická stavba. Tam trávili hradní strážci volný čas a dnes to upomíná expozice zbraní a zbroje. Ještě starší je ale hradní sklepení.
I v jeho zdech je zaznamenán příběh jedné nešťastné lásky další z Kateřin na Svojanově. Podle legendy se po smrti hradního pána někdy v roce 1645 jeho bratr Karel Záruba zamiloval do vdovy, paní Kateřiny. Láska byla opětovaná a Kateřina otěhotněla. Mezitím už Karel ale zatoužil po jiné. Kateřinu, aby mu v tom nebránila, nechala zavřít do sklepení, kde za pár dní vyčerpáním zemřela. Zjevovala se u ale prý po smrti tak dlouho, až z toho sám zešílel.
Láska v empírovém paláci
Rozsáhnou přestavbou prošel hrad v 19. století. V období romantismu, v době velké obliby středověku a gotických romantických zřícenin, nechal nový majitel starý hrad zpevnit a postavit k němu empírový palác. Vzniklo tak originální romantické spojení starého kamenného hradu s půvabným v podstatě zámeckým areálem. Ten ale ještě zažil požár, a tak současná podoba Svojanova pochází až z renovace na konci 19. století, kdy se do jeho zdí opět nastěhovala velká láska. Tentokrát ale naplněná a opětovaná.
Tehdy koupil hrad vídeňský podnikatel Antonín František Háša. A to jako pro svou manželku Karolínu, která pocházela ze zámku v nedalekém Zámrsku a nemohla si na vídeňské prostředí zvyknout. Aby se pak na Svojanově cítila opravdu jako doma, nechal interiér vyzdobit malbami, které okopíroval právě na jejím rodném Zámrsku.
I tento příběh lásky má ale smutný konec. Z ekonomických důvodů museli Hášovi Svojanov před 1. světovou válkou prodat, a když po válce úplně zbankrotovali, Antonín František spáchal sebevraždu. Karolína pak dožila u příbuzných na Zámrsku. Jejich lásku ale navždy připomíná ve vstupní hale svojanovského paláce portrét Karolíny z doby, kdy byli spolu ještě velmi šťastni.
Související
-
Údolím Křetínky ze Svojanova na Majdalenku
Svojanov, to není jenom hrad, ale také půvabné podhradí. A tak je stejnojmenné městečko stále častěji oblíbeným cílem výletů. Zjímavý je i Přírodní park Údolí Křetínky.
-
Kastelán Svojanova na hradě bydlí deset let, stále ale slýchává tajemné kroky
Místo, o kterém bude řeč, leží mezi Svitavskou pahorkatinou a Hornosvrateckou vrchovinou. Jeden z nejstarších českých královských hradů bývá někdy označován jako vi...
-
Jedinou gotickou zahradu ve střední Evropě objevíte na Svojanově
Svojanov patřil k nejvýznamnějším českým hradům. V 15. století si jeho majitelé dopřáli na svou dobu luxus. Na kopci si vybudovali zahradu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.