Symbol Podhůry šel dolů po čtyřech dnech provozu. Dnešní Bára snese víc

21. červen 2023

Velká turistická atrakce, vstupní bod do rekreačních lesů. Rozhlednu Bára u Chrudimi před 15 lety sundalo tornádo. O její nástupkyni bylo jasno hned.

„Asi za měsíc už byl návrh Báry II. Půdorys mají obě rozhledny stejný. První Bára byla trochu vyšší, druhá je kvůli stabilitě podsaditější. Nejvíc času stálo vymyslet další zpevňující prvky. Bára II už je stavěná na vítr o rychlosti 200 kilometrů za hodinu oproti předchozím 120,“ říká někdejší ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka, který stál u zrodu obou staveb.

Živel úřadoval hlavně kolem

Zkáza původní rozhledny byla nepříjemná, ale fatální ne. „S přírodou se pereme pořád, občas nějaká vichřice přijde. Na místě jsem byl 20 minut po pádu. Naštěstí byla Bára pojištěná. Měli jsme spoluúčast 1 000 korun. Třeba na lesích ale byla škoda 10 000 000. My jsme 13 000 kubíků prodávali na palivo. To bylo na třísky. Zalesnili jsme přes 30 hektarů, což bylo skoro 10 procent výměry celých lesů. Přesně 186 000 stromečků. Cesty se opravovaly x let. Až do roku 2018 jsme rozpouštěli rezervu, kterou jsme na to měli vytvořenou. Kalamita rozhodně nekončila tím, že něco spadlo.“

Josef Pejchal, režisér Tomáš Klement a jejich dva respondenti: Zdeněk Odvárka a Lucie Janovská

Bára se stala symbolem rekreačního území. „Je zajímavá svou historií a je nejviditelnější, i když se za poslední roky realizovalo asi 22 různých projektů přes lanové parky, singltreky, stezky pro vozíčkáře a další různé aktivity. Už v roce 2005 jsme měli udělanou malou třímetrovou maketu Báry, následně byla vypsaná soutěž a ze 17 návrhů vyhrál pan profesor Rajniš. Jeho návrh se jmenoval Bára. Chtěli jsme, aby to byla dřevostavba ze dřeva našich lesů. Postavená byla asi za 4 měsíce. Následně se kolaudovala a od slavnostního otevření vydržela 4 dny,“ vzpomíná Odvárka.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související