Tipy na víkend v Pardubickém kraji: čokoládové trhy v Litomyšli nebo historická policejní vozidla v Holicích

18. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Retroměstečko v bývalých Masarykových kasárnách v Pardubicích

Kam o víkendu? Máme pro vás tipy na zajímavé výstavy i akce. Seznamte se s pohádkovými loutkami v Chrudimi, prohlédněte si historická policejní vozidla v Holicích nebo se přijďte podívat na nejrůznější předměty ze stavebnice Merkur do Žamberku.

Pohádkové loutky Jů a Hele slaví čtyřicáté narozeniny. V pátek proto v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi začíná výstava nazvaná Hele, v muzeu je Jů a Hele. Tyto dvě loutky se v televizi poprvé objevily v lednu v roce 1981. S tímto novým konceptem pořadu pro děti přišel výtvarník a ilustrátor Stanislav Holý. Postavu Jů zastupuje hlas Jiřího Lábuse a Hele mluví hlasem Oty Jiráka. Na výstavě uvidíte také další postavy Stanislava Holého.

Čtěte také

Čokoládová Litomyšl

Na litomyšlském zámku teď můžete ochutnat nejrůznější čokoládové dobroty. Od pátku do neděle totiž budou na nádvoří a v jízdárně Čokoládové trhy. Kromě tabulkové čokolády a pralinek tam najdete také třeba čokoládové víno, lanýže nebo čokoládové churros. K tomu jsou přichystané koncerty v rytmu africké a mexické hudby. Na děti zase čeká kouzelník nebo balonkář Tomáš Okurek.

Jízda historických policejních vozidel

V Holicích tuto sobotu uvidíte jízdu historických policejních vozidel. Tu pořádají policejní veteráni k oslavě 30. výročí vzniku Policie České republiky. Jízda začíná v 8 hodin v Králíkách a končí v Kostelci nad Orlicí. Dvacetiminutová přestávka na prohlédnutí vozidel bude v Holicích na náměstí T. G. Masaryka od 16:20.

Umělecká sobota v Rosicích u Chrasti

V sobotu připravují vernisáž v Cihelně v Rosicích u Chrasti. Od 14 do 22 hodin tam budou vystavovat malby, fotografie a plstěné obrazy umělci Gábi Fajfrová, Honza Jirkovský, Zuzana Melckenbeeck Vysoká, Tomáš Holub a Moja Free. Kromě vernisáže tam můžete navštívit také designové trhy, loutkové divadlo nebo koncerty skupin Duo Alto, Jarsen, Banda nebo Česká disharmonie.

Eiffelova věž i ruské kolo v Žamberku

Přijďte se podívat na Eiffelovu věž, velké ruské kolo, letadla, vrtulníky, rypadla nebo nákladní vlak. To vše od neděle najdete v Městském muzeu Žamberk. Jiří Mládek tam představí své modely nejrůznějších předmětů a budov ze stavebnice Merkur. Připravená je také dílnička, kde si sestavíte vlastní model, který se poté stane součástí výstavy.

autor: Barbora Slezáková
Spustit audio

Související