Tipy na víkend v Pardubickém kraji: on-line výstavy, autokino, internetová dílna

23. říjen 2020

Kam o víkendu? Přijďte se podívat na výstavu hraček, oslavte 200 let od narození Boženy Němcové nebo soutěžte s orlickoústeckým městským muzeem, a to vše zvládnete třeba z vašeho obýváku.

Pokud jste o víkendu plánovali jít do kina, máme pro vás náhradní variantu. Autokino na Cihelně ve Svitavách pořád funguje. Stačí přijet autem a v rádiu si naladit zvuk filmu na frekvenci 96,7 MHz. A pak už můžete sledovat film na plátně před vámi. V pátek budou hrát od 18 hodin Ježek Sonic a o hodinu a půl později Šťastný nový rok. V sobotu pak od 18 hodin Dolittle a v neděli ve stejný čas pohádku Zakleté pírko. Vstupenky koupíte online i na místě.

Webové výstavy z Litomyšle

Na výstavy muzea teď sice nemůžete, ale Regionální muzeum Litomyšl pro vás přeneslo jejich expozice na internet. První z nich s názvem Babiččina Barunka je na oslavu výročí 200 let od narození Boženy Němcové. Na stránkách muzea najdete mnoho obrázků s informacemi o dětství i manželství spisovatelky, o její tvorbě a pobytu v Litomyšli. Pro soutěživé návštěvníky je připravený i vědomostní kvíz.

Prohlédnout si můžete i další výstavy, například Astronomické tradice v Pardubickém kraji, Litomyšlský venkov na starých pohlednicích, Litomyšl na starých fotografiích nebo Židé v Litomyšli.

Kvízy, soutěže, tipy

Na facebookových stránkách Městského muzea Ústí nad Orlicí teď každý den přibývají příspěvky se zajímavými fotografiemi a informacemi, tipy na architektonické památky a každý víkend navíc muzejní kvízy. Za správnou odpověď můžete dokonce získat cenu. Najdete tam také ukázku aktuální výstavy Velké prádlo o historii očisty oděvů.

S čím si hráli naši (pra)prarodiče

Výstavu skoro 5300 kusů hraček pořádá na svých webových stránkách Východočeské muzeum v Pardubicích. Nejstarší předměty jsou ze 70. let 19. století. Najdete tam fotky panenek a pokojíčků, dopravních prostředků, společenských her, zvířátek i kočárků. „Chtěli bychom sesbírat a poté uveřejnit hračky, které mají lidé dodnes nejraději. Prosíme proto děti i dospělé, aby nám poslali fotky svých nejoblíbenějších hraček společně s příběhem, jak k nim přišli, zda s nimi zůstaly do dospělosti a jestli je stále uchovávají,“ vyzývá autorka výstavy Markéta Beňovská.

Nepřehlédněte ale i další výstavy. Třeba tu s názvem Pardubice budovatelské o proměnách města v 70. a 80. letech nebo Silon, perlon, dederon o syntetickém vláknu v české módě.

Kreativní tvoření s chrudimským muzeem

Na webových stránkách Regionálního muzea v Chrudimi najdete alternativní verzi k dílničkám, které pořádali před uzavřením muzeí. Takzvané dílničky v balíčku jsou návody na výrobu různých dekorací. Aktuálně tam najdete návod na výrobu listů z vlny. Pro materiál na výrobu se můžete zastavit po předchozí domluvě v muzeu. Jediné, co budete potřebovat, jsou nůžky a lepidlo. Prozradíme, že příští návod se bude tematicky týkat Halloweenu.

autoři: Barbora Slezáková , pta
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.